Właściciele elektrowni fotowoltaicznych musieli ograniczyć produkcję

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych musieli ograniczyć produkcję
Light Source BP

W Wielkanoc popyt na energię elektryczną w Hiszpanii był wyraźnie niższy od podaży zapewnionej w dużej mierze dzięki generacji z fotowoltaiki. W efekcie krajowy operator systemu elektroenergetycznego podjął decyzję o ograniczeniu pracy elektrowni PV. 

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Hiszpanii 17 kwietnia br. spadło z uwagi na świąteczną przerwę, a jednocześnie generacja z fotowoltaiki osiągnęła moc prawie 13,5 GW, czyli pokryła aż 62,5 proc. krajowego zapotrzebowania. Ta pozornie korzystna sytuacja z technicznego punktu widzenia staje się problemem w przypadku niewystarczającej elastyczności systemu elektroenergetycznego i braku możliwości zagospodarowania nadwyżek energii wytwarzanej z PV. 

Dlatego doszło do bezprecedensowej w hiszpańskiej elektroenergetyce sytuacji (znanej już w sektorze wiatrowym, ale nowej w segmencie PV) – po raz pierwszy odgórnie ograniczono produkcję energii z fotowoltaiki. Hiszpański operator sieci – Red Electrica de España (REE) – nakazał niektórym producentom wstrzymanie wytwarzania energii z instalacji PV. 

REKLAMA

W efekcie nadmiaru generacji, według danych hiszpańskiej agencji AleaSoft, w Niedzielę Wielkanocną znacznie spadła hurtowa cena energii elektrycznej w Hiszpanii: z 168,50 euro/MWh do zaledwie 3,70 euro/MWh.

Sytuację z 17 kwietnia przeanalizował portal „PV Magazine”. Wykres produkcji energii słonecznej z tego dnia pokazuje, że między godz. 14.50 a 16.00 nastąpił spadek produkcji z 10 710 MWh do 9689 MWh. Jak komentował rzecznik AleaSoft dla „PV Magazine”: – Zredukowano znaczną ilość energii odnawialnej, która mogła zostać wytworzona przy istniejącej mocy i zasobach słonecznych dostępnych tego dnia.

REKLAMA

Jak wyjaśnia AleaSoft, hiszpański operator REE monitoruje na bieżąco działanie systemu elektroenergetycznego, żeby zapewnić równowagę między generacją a zapotrzebowaniem. Kiedy wystąpi sytuacja, w której jest niski popyt, a produkcja energii z OZE jest wyższa, niż planowano, uruchamiane są istniejące mechanizmy dostosowawcze (np. regulacja pasma mocy). Jeśli to za mało, REE może kontaktować się z producentami energii z OZE, którym komunikuje potrzebę zatrzymania lub zmniejszenia produkcji.

W Wielkanoc jednak miało dojść do awarii mechanizmów prognozowania REE, dlatego nie dało się w pełni wykorzystać mechanizmów dostosowawczych.

Według informacji REE w 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Hiszpanii zwiększyła się o 28,8 proc. r/r. Na koniec grudnia osiągnęła poziom 15 048 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.