Chiński producent paneli fotowoltaicznych ze stratą

Chiński producent paneli fotowoltaicznych ze stratą
Risen Energy

Jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, Risen Energy, zakończył ubiegły rok ze sporą stratą. Znaczna część sprzedaży wygenerowanej w ubiegłym roku przez tego producenta trafiła poza Chiny. Wśród kluczowych zagranicznych rynków chińska firma wymienia m.in. Polskę.

Producenci paneli fotowoltaicznych w ubiegłym roku musieli mierzyć się z dużym wzrostem kosztów zakupu komponentów. Problemy w łańcuchach dostaw przemysłu fotowoltaicznego odbiły się na wynikach finansowych firmy Risen Energy.

Jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie zwiększył w 2021 roku przychody – z 16 mld juanów do 18,8 mld juanów, czyli około 2,87 mld dolarów. Jednak równoczesny wzrost kosztów sprawił, że Risen Energy w ubiegłym roku zanotował stratę netto wynoszącą 42,3 mln juanów (6,4 mln dolarów), chociaż w 2020 roku wypracował zysk rzędu 165,3 mln juanów (25,2 mln dolarów).

REKLAMA

W ubiegłym roku Risen Energy miał sprzedać moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 8,1 GW, z czego 5,7 GW trafiło do klientów poza Chinami. Wśród najważniejszych zagranicznych rynków chińska firma wymienia Brazylię, Australię, Chile, Danię i Polskę.

Risen Energy planuje rozwój

W odpowiedzi na stratę wygenerowaną w 2021 roku Risen Energy zapowiada, że w tym roku podejmie działania mające na celu zwiększenie udziału własnych ogniw w wytwarzanych modułach, a także zwiększy produkcję i zoptymalizuje procesy produkcyjne.

REKLAMA

Mimo straty odnotowanej w ubiegłym roku chińska firma nie zaprzestaje rozbudowy swojej bazy produkcyjnej. Podtrzymuje planu uruchomienia kolejnej fabryki, która ma powstać na północy Chin, w mieście Baotou w regionie Mongolia Wewnętrzna. Zdolności produkcyjne tej fabryki mają wynieść 3 GW w skali roku, a w jej budowę Risen chce zainwestować około 734 mln juanów, czyli około 112 mln dolarów.

Wcześniej w tym roku Risen Energy zapowiedział też budowę nowych fabryk, w których będzie wytwarzać wysokowydajne ogniwa fotowoltaiczne i moduły bazujące na technologii wielozłączowej (HJT). W obu przypadkach planowane jest uruchomienie linii mogących produkować ogniwa i moduły o mocy po 15 W.

Na koniec 2021 roku fabryki chińskiej firmy miały posiadać zdolność produkcji paneli fotowoltaicznych o skumulowanej mocy 19,1 GW.

Według analityków z InfoLink Risen Energy był w ubiegłym roku szóstym największym producentem paneli fotowoltaicznych pod względem wygenerowanej sprzedaży. Liderem rankingu – podobnie jak w 2020 roku – był Longi Solar, a kolejne miejsca przypadły innym chińskim producentom: Trina Solar, JA Solar, Jinko Solar oraz Canadian Solar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.