W Elblągu powstanie farma fotowoltaiczna za 6,5 mln zł

W Elblągu powstanie farma fotowoltaiczna za 6,5 mln zł
fot. EPEC

Spółka SPIE Elbud Gdańsk postawi farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW w Elblągu. Firma wygrała przetarg ogłoszony przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Za ponad 6,5 mln zł zbudowana zostanie farma fotowoltaiczna w części Elbląga zwanej Terkawką.

Uruchomiona ma być do końca maja 2023 roku.

REKLAMA

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC) przyjęło strategię do 2025 roku, która zakłada poprawę efektywności energetycznej, ekologicznej i ekonomicznej przedsiębiorstwa. Farma PV, którą postawi SPIE Elbud Gdańsk, jest kluczowym elementem realizacji tej strategii.

Od projektu do uruchomienia

Przedsiębiorstwa EPEC i SPIE Elbud Gdańsk podpisały umowę przewidującą realizację projektu w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca w pierwszym etapie przygotuje projekt budowlany i uzyska pozwolenia na budowę, w drugim zaś wybuduję farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW wraz z towarzyszącymi instalacjami. Poza tym zakres prac obejmuje przygotowanie terenu, zakup i instalację niezbędnych elementów oraz uruchomienie farmy.

REKLAMA

Do postępowania przetargowego na realizację farmy fotowoltaicznej na Terkawce, ogłoszonego przez EPEC, przystąpiło sześciu oferentów. Propozycja firmy SPIE Elbud Gdańsk, opiewająca na 6,588 mln zł netto, okazała się najkorzystniejsza.

Spółka EPEC wcześniej już podejmowała inicjatywy w obszarze OZE. W kwietniu uruchomiła na dachu swojego biurowca minielektrownię słoneczną – panele fotowoltaiczne o mocy 49,95 kW. Umożliwi ona pokrycie 1/3 zaopatrzenia budynku w energię elektryczną. Poza tym EPEC planuje do 2025 roku zbudować układ wysokosprawnej kogeneracji wraz z modernizacją ciepłowni Dojazdowa i postawić magazyn ciepła.  

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dystrybuuje ciepło i ciepłą wodę do blisko 2 tys. odbiorców w Elblągu. Dysponuje siecią o długości prawie 200 km, zasilającą 2024 węzłów cieplnych. Ponad połowa sieci wykorzystuje technologię preizolowaną.  

SPIE Elbud Gdańsk jest dostawcą usług i systemów w zakresie energetyki oraz sieci gazowych i wodnych. Należy do grupy SPIE, zależnej od SPIE Deutschland & Zentraleuropa GmbH.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.