Chińczycy zwiększyli sprawność ogniw fotowoltaicznych TOPCon

Chińczycy zwiększyli sprawność ogniw fotowoltaicznych TOPCon
JinkoSolar

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych JinkoSolar poinformował o ustanowieniu nowego rekordu sprawności pełnowymiarowego ogniwa wykonanego w technologii TOPCon. Z uwagi na lepsze parametry i możliwość relatywnie szybkiego dostosowania linii produkcyjnych może ona wkrótce zastąpić obecnie najpopularniejsze na rynku ogniwa typu PERC.

Na ogniwie fotowoltaicznym typu N, wykonanym w technologii TOPCon, JinkoSolar osiągnął sprawność rzędu 25,7 proc. i – jak podaje chińska firma – jest to światowy rekord w przypadku tego rodzaju ogniwa.

Nowy wynik został potwierdzony przez naukowców z chińskiego Narodowego Instytutu Metrologii i oznacza poprawę w stosunku do poprzedniego rekordu osiągniętego na ogniwie TOPCon dostarczonym przez JinkoSolar. W październiku zeszłego roku ogłoszono uzyskanie sprawności na poziomie 25,4 proc.

REKLAMA

Co istotne, nowy rekord został osiągnięty na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach, o długości boku 182 mm – a więc zgodnym ze standardami stosowanymi w seryjnej produkcji ogniw JinkoSolar.

Jak wyjaśnia chińska firma, poprawa sprawności ogniwa była możliwa dzięki zastosowaniu dodatkowych procesów, związanych m.in. z zaawansowaną dyfuzją, częściowo transparentną metalizacją, autorską technologią JinkoSolar określaną jako HOT (ograniczającą negatywny wpływ zjawiska LID), a także z kilkoma ulepszeniami w zakresie zastosowanych materiałów.

JinkoSolar to jeden z największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie. Obecne zdolności chińskiej firmy mają pozwalać na wytworzenie wafli krzemowych, z których produkowane są ogniwa, o mocy około 40 GW w skali roku. Ponadto fabryki Jinko mają być w stanie produkować rocznie ogniwa o takiej samej mocy (40 GW), a także moduły o mocy nawet 50 GW.

Wyścig TOPCon i HJT

REKLAMA

Wynik osiągnięty na ogniwie TOPCon typu N jest lepszy od wyniku zgłoszonego wcześniej przez największego na świecie producenta ogniw i modułów (i największego konkurenta JinkoSolar) – firmy LONGi Solar, również wywodzącej się z Chin.

W ubiegłym roku LONGi Solar poinformował o serii rekordów sprawności w zakresie rozwijanych przez niego perspektywicznych technologii ogniw fotowoltaicznych: TOPCon typu n, TOPCon typu p, a także ogniw HJT typu n. Osiągnięte sprawności wyniosły odpowiednio 25,21 proc., 25,19 proc. oraz 26,3 proc.

Ostatnio ten chiński producent pochwalił się zwiększeniem sprawności ogniwa wykonanego w technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT) – do poziomu 25,47 proc. Ten wynik stwierdzono w badaniach wykonanych przez niemiecki instytut ISFH.

Na razie najnowsze moduły LONGi, które trafiły do komercyjnej oferty tego producenta, mają sprawności sięgające w najlepszych przypadkach 22,2–22,3 proc.

Podobny parametr konwersji światła słonecznego w energię elektryczną ma najnowszy moduł fotowoltaiczny JinkoSolar o mocy 575 W, bazujący już na ogniwach TOPCon – jego sprawność ma sięgać 22,26 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.