Panele PVT zainteresowały inwestora z branży automotive

Panele PVT zainteresowały inwestora z branży automotive
fot. Caspar Rae/Unsplash

Mahle, międzynarodowy dostawca części dla przemysłu motoryzacyjnego, kupił większościowe udziały w startupie Sunmaxx PVT, którego panele mają wykorzystywać energię słoneczną do wytwarzania zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła.

Sunmaxx PVT to startup z siedzibą w Dreźnie, który wdraża innowacyjne systemy fotowoltaiczno-termiczne. Współpraca z pochodzącą ze Stuttgartu firmą Mahle pozwoli zintegrować stosowane przez Sunmaxx rozwiązania do zarządzania energią elektryczną i ciepłem, aby zwiększyć wydajność systemów PVT (łączących moduł fotowoltaiczny z kolektorem słonecznym) i przygotować je do masowej produkcji.

Czyste moduły fotowoltaiczne wykorzystują tylko pewną ilość dostarczanej energii słonecznej, część natomiast tracona jest jako ciepło odpadowe. Hybrydowe moduły opracowane przez Sunmaxx PVT mają umożliwić wykorzystanie tego ciepła, co z jednej strony poprawi wydajność ogniw fotowoltaicznych, z drugiej umożliwi dostarczanie ciepła do obiegu grzewczego.

REKLAMA

Przy ogólnej sprawności przekraczającej 80 proc. Sunmaxx PVT maksymalizuje stopień wykorzystania promieniowania słonecznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowań w ograniczonej przestrzeni – mówi Wilhelm Stein, założyciel i dyrektor zarządzający Sunmaxx PVT. Jak dodaje, połączenie know-how firmy z potencjałem spółki Mahle może zaowocować nowymi rozwiązaniami:

REKLAMA

Zarządzanie ciepłem firmy Mahle to wypróbowana, przetestowana, opłacalna ekonomicznie technologia, która spełnia wysokie standardy przemysłu motoryzacyjnego i jest w pełni kompatybilna z produkcją masową. Połączenie know-how w zakresie energii słonecznej i motoryzacyjnej pozwoli wykorzystać nowy potencjał do dalszego rozwoju wysoce innowacyjnych systemów fotowoltaicznych – wyjaśnia.

Współpraca obu firm ma przyczynić się do przyspieszenia rozwoju produktów, rozszerzenia kanałów sprzedaży i przygotowania oferty Sunmaxx PVT do produkcji masowej. Dla Mahle z kolei oznacza to wejście w nowy obszar biznesowy na rynku energii odnawialnej. Grupa ostatnio założyła odrębną spółkę Mahle New Ventures GmbH. Sunmaxx PVT to trzecia strategiczna inwestycja grupy.

Rozpoczęcie seryjnej produkcji hybrydowych systemów Sunmaxx PVT we współpracy z nowym inwestorem planowane jest na rok 2023.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.