Niemieckie inwestycje w fotowoltaikę najwyższe od lat

Niemieckie inwestycje w fotowoltaikę najwyższe od lat
SMA

Niemiecki rynek fotowoltaiczny wyraźnie się rozpędza. Potwierdzają to najświeższe dane o nowych instalacjach zarejestrowanych przez federalnego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur. Prawdziwy inwestycyjny boom w niemieckiej fotowoltaice ma jednak dopiero nadejść.  

W tym roku Niemcy mogą się zbliżyć do rekordowych poziomów inwestycji notowanych przed dekadą, kiedy instalacja fotowoltaiki – napędzana wysokimi, gwarantowanymi przez państwo taryfami za sprzedaż energii – w skali roku sięgała 7 GW.

W tym roku niemiecki sektor fotowoltaiczny ma szansę powtórzyć tamte rekordowe wyniki. Wskazują na to dane dotyczące inwestycji w PV, które w marcu zaewidencjonował Bundesnetzagentur.

REKLAMA

Jak podał niemiecki „PV Magazine”, federalny regulator rynku energetycznego zarejestrował w marcu nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 731,3 MW, które zostały zrealizowane w ramach wpisanego do niemieckiej ustawy o OZE systemu wsparcia (gwarantowanej na 20 lat stawki za energię w systemie taryfy gwarantowanej lub w mechanizmie aukcyjnym). W pakiecie tym znajdują się mniejsze dachowe systemy PV rozliczane w systemie taryfy gwarantowanej – instalacje o mocy 348 MW.

Oprócz tego Bundesnetzagentur zarejestrował w marcu także osiem systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 175,87 MW, które powstały poza systemem wsparcia, a ich właściciele nie skorzystali z dopłat ani publicznych gwarancji odkupu energii. Największa z tych inwestycji ma moc 151 MW i została zrealizowana przez koncern energetyczny EnBW w graniczącej z Polską Brandenburgii.

W sumie moc elektrowni fotowoltaicznych w rejestrze federalnego regulatora w marcu wzrosła o ponad 900 MW, natomiast w całym pierwszym kwartale 2022 roku potencjał niemieckiej fotowoltaiki zwiększył się o około 1,9 GW. Skumulowana moc elektrowni PV w Niemczech przekroczyła na koniec marca poziom 58 GW.

„PV Magazine” zauważa, że obecne tempo wzrostu mocy w niemieckiej fotowoltaice przekłada się na dalsze obniżanie taryfy gwarantowanej dla nowych inwestycji – o 1,4 proc. w skali miesiąca. Po obniżce wprowadzonej na początku maja taryfa gwarantowana dla mniejszych dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 100 kW, które zostaną zarejestrowane w tym miesiącu, wynosi od 4,88 eurocenta do 6,43 eurocenta za kWh – w zależności od wielkości systemu. Dla większych systemów objętych taryfą gwarantowaną stawka za energię wprowadzoną do sieci to 4,4 eurocenta/kWh.

REKLAMA

Inwestycyjny boom dopiero ma nadejść

Jeśli tempo instalacji z marca zostanie utrzymane w kolejnych miesiącach, będzie to oznaczać, że Niemcy wyraźnie przekroczą poziom inwestycji zrealizowanych w fotowoltaice w ubiegłym roku (5,26 GW).

Niemiecka fotowoltaika musi jednak wyraźnie przyspieszyć, aby urzeczywistnić scenariusz nakreślony przez niemiecki rząd. Berlin chce, aby w tym roku w Niemczech powstały elektrownie PV o mocy 7 GW, w przyszłym roku za Odrą mają powstać elektrownie PV o mocy około 9 GW, natomiast w roku 2024 planowany jest wzrost o około 13 GW. W roku 2025 ma przybyć około 18 GW, natomiast począwszy od roku 2026 zakładany jest coroczny wzrost nowych mocy aż o około 22 GW.

Osiągnięcie wzrostu mocy w fotowoltaice na poziomie aż 22 GW rocznie mają zapewnić nowe zasady aukcji. Udostępniane w nich moce mają być dzielone po równo między naziemną i dachową fotowoltaikę. Łatwiejszy dostęp do wsparcia, bez konieczności konkurowania o nie w aukcjach, będą uzyskiwać projekty należące do społeczności energetycznych.

Ponadto na dodatkowe wsparcie mogą liczyć projekty realizowane przez rolników w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika, która zakłada wykorzystanie tych samych terenów w celu jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i rozwijania upraw.

Większą skalę inwestycji w fotowoltaikę mają zapewnić także wyższe stawki za sprzedaż energii do sieci z dachowych instalacji fotowoltaicznych. Co ciekawe, te wyższe stawki mają otrzymywać właściciele dachowych elektrowni PV, z których cała energia będzie oddawana do sieci.

Jeśli plan niemieckiego rządu uda się zrealizować, to do roku 2030 moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech powinna wzrosnąć do poziomu 215 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.