Farmy fotowoltaiczne – warto postawić na bezpieczeństwo

Farmy fotowoltaiczne – warto postawić na bezpieczeństwo
Corab

Choć na razie w polskiej fotowoltaice dominują mikroinstalacje, wielkoskalowe projekty także intensywnie się rozwijają. Eksperci przewidują, że udział większych instalacji fotowoltaicznych w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji na rynku. Polska energia słoneczna zmieni swój prosumencki charakter na bardziej zawodowy. Wraz z rozwojem tego segmentu rynku, nie można zapomnieć o tym, jak ważna jest jakość i bezpieczeństwo tego rodzaju instalacji, za co w dużej mierze odpowiadają konstrukcje pod moduły fotowoltaiczne.

Fotowoltaika w Polsce

Według danych Agencji Rynku Energii i stanu na koniec lutego 2022 roku w Polsce było zainstalowanych 8768 MW instalacji fotowoltaicznych, z których 6570,18 MW – a więc około 75% rynku – stanowiły mikroinstalacje prosumenckie. Jeszcze niedawno ten udział był jeszcze większy. Według danych SBF POLSKA PV w 2019 roku wynosił on ok. 79%, w 2020 roku 82%, a na koniec 2021 roku 76,4%.

REKLAMA

Corab

Mimo ciągłego przyrostu liczby mikroinstalacji w Polsce, a także dużego poruszenia wśród inwestorów indywidualnych, którzy spieszyli się z inwestycjami, by zdążyć zgłosić instalację do OSD przed 31 marca 2022 r. i zagwarantować sobie rozliczanie w systemie opustów przez kolejne 15 lat, udział mocy tego rodzaju instalacji w całym rynku fotowoltaicznym w Polsce ostatnio nieco spadł.

To pokazuje zachodzące na rynku zmiany. Te zmiany mogą być jeszcze bardziej widoczne w kolejnych miesiącach. Nie wiadomo, jak inwestorzy zareagują na nowy system rozliczeń – net-billing – czy nie będą chcieli poczekać i obserwować realia funkcjonowania w tym nowym systemie.

W kontekście zmian na rynku nie bez znaczenia są również aukcje OZE. Od 2020 roku fotowoltaika zaznaczyła swoją silną pozycję w aukcjach OZE. Wtedy instalacje fotowoltaiczne zrównały się liczbą ofert oraz zakontraktowaną mocą z elektrowniami wiatrowymi. Pierwsza tura aukcji OZE w 2021 roku, zarówno w małym jak i dużym koszyku, wykazała dużą przewagę projektów fotowoltaicznych nad projektami wiatrowymi.

Corab

W wyniku rozstrzygnięcia tych aukcji może powstać ponad 2 GW instalacji fotowoltaicznych. Drugą turę aukcji w 2021 roku również zdominowała fotowoltaika, a dzięki przeprowadzonym projektom może powstać ponad 800 MW instalacji.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i potrzebę transformacji energetycznej, na rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce można patrzeć pozytywnie i założyć, że większość z tych zakontraktowanych projektów faktycznie powstanie. Warto dodać, że coraz większym zainteresowaniem polskich inwestorów cieszą się również inwestycje w farmy fotowoltaiczne w formule PPA, czyli Power Purchase Agreements, w których sprzedaż energii odbywa się na zasadach długoterminowej umowy dostawy energii elektrycznej między dwiema stronami: producentem i konsumentem tej energii.

Dzięki nim fotowoltaika w Polsce może jeszcze bardziej się rozwinąć, szczególnie po tym, jak struktura prawna w tym obszarze może zostać uporządkowana w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE.

Farmy fotowoltaiczne – bezpieczeństwo i jakość

REKLAMA

Według danych ARE z końca lutego 2022 r. aktualnie w naszym kraju pracuje i produkuje energię ponad 2 GW instalacji fotowoltaicznych większych niż 50 kWp. Duża część z nich oparta jest na konstrukcjach Corab.

Konstrukcje są bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej – są w niej niejako kręgosłupem. W przypadku farm fotowoltaicznych konstrukcje stanowią też drugi po modułach udział w kosztach, są więc bardzo istotnym elementem instalacji, którego jakość i bezpieczeństwo są bardzo ważne.

Jakie konstrukcje na farmach fotowoltaicznych?

Farmy fotowoltaiczne to w zdecydowanej większości instalacje wykonane na gruncie. Do ich budowy stosowane są więc z reguły wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie poprzez wbijanie specjalnych podpór, mocowanie wsporników do płyt lub fundamentów betonowych, a także przez wkręcanie podpór lub zalewane ich betonem.

Do tak przygotowanych elementów dołączane są następnie moduły fotowoltaiczne oraz pozostałe elementy instalacji – okablowanie oraz inwerter. Ostateczny wybór metody montażu wolnostojącej konstrukcji fotowoltaicznej zależy od miejsca inwestycji, powierzchni instalacji oraz jej przeznaczenia.

Firma Corab posiada szeroką gamę konstrukcji fotowoltaicznych na farmy fotowoltaiczne. W ofercie znajdują się konstrukcje o układzie poziomym i pionowym, wbijane lub wkręcane w grunt. Konstrukcja może zostać dobrana do każdej, nawet najtrudniejszej inwestycji.

 

Corab

Wszystkie systemy farmowe Corab wykonane są z wytrzymałego i odpornego na korozję Magnelisu. Decydując się na konstrukcję tego producenta, inwestor może liczyć nawet na 25 lat gwarancji na powłokę antykorozyjną od producenta ArcelorMittal. Przedłużona gwarancja potwierdzona jest certyfikatem wydawanym dla konkretnej inwestycji. Tym samym inwestor zyskuje pewność, że jego instalacja będzie bezpieczna i trwała.

Dlaczego warto postawić na Corab?

Corab to polska firma, która od blisko 30 lat specjalizuje się w produkcji konstrukcji wspornych pod fotowoltaikę oraz dystrybucji pozostałych elementów systemów PV pochodzących od renomowanych i uznanych na rynku producentów. Swoje konstrukcje firma produkuje w Polsce w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w Bartoszycach.

Podczas procesu produkcyjnego dokładane są wszelkie starania, aby oferowane wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne spełniały nawet najbardziej restrykcyjne normy, czego potwierdzeniem są otrzymane polskie oraz międzynarodowe certyfikaty. Są to więc produkty bezpieczne, odporne i wysokiej jakości, które sprawdzają się na już istniejących farmach i z całą pewnością sprawdzą się również na tych, które dopiero powstaną w najbliższych latach.

Więcej informacji: www.corab.pl


artykuł sponsorowany