Europa kupuje coraz więcej chińskich paneli fotowoltaicznych

Europa kupuje coraz więcej chińskich paneli fotowoltaicznych
pixabay

W pierwszych miesiącach tego roku widać wyraźny wzrost eksportu paneli fotowoltaicznych z Chin. Najważniejszym rynkiem zbytu dla chińskiego przemysłu fotowoltaicznego pozostaje Europa.

Dane zebrane przez firmę konsultingową InfoLink pokazują, że w pierwszym kwartale 2022 roku eksport chińskich paneli fotowoltaicznych wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku aż o 112 procent.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku chińscy producenci wysłali za granicę panele fotowoltaiczne o mocy odpowiednio 9,6 GW, 14 GW oraz 13,6 GW. Oznacza to, że eksport chińskich modułów PV zwiększył się w porównaniu do analogicznych miesięcy ubiegłego roku o 115 proc., 125 proc. oraz 97 proc.

REKLAMA

W ostatnim miesiącu 2021 roku producenci z Państwa Środka wyeksportowali moduły o mocy 8,7 GW wobec eksportu paneli o mocy 4,7 GW w grudniu 2020 roku. Najlepszy pod względem eksportu z Chin w ubiegłym roku ukazał się sierpień, kiedy wyeksportowano moduły o mocy 9,3 GW.

Największym rynkiem zbytu dla chińskiego przemysłu fotowoltaicznego – poza Państwem Środka – była Europa.

InfoLink odnotowuje, że popyt na panele fotowoltaiczne w Europie powinien jeszcze wzrosnąć na skutek działań podjętych przez Unię Europejską, które mają na celu odcięcie się od importu rosyjskich surowców energetycznych.

REKLAMA

Analitycy InfoLink wskazują ponadto, że Europa to rynek, który jest w stanie w większym stopniu akceptować wzrost cen – nadal widoczny w pierwszym kwartale tego roku – w łańcuchu dostaw sektora fotowoltaicznego.

Wśród najważniejszych europejskich rynków zbytu dla chińskich modułów PV w analizie InfoLink wymienione zostały Holandia, Hiszpania i Polska. Do tych krajów w pierwszym kwartale miały trafić moduły o mocach liczonych w gigawatach.

W 2021 roku w Unii Europejskiej powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,9 GW i był to najlepszy wynik w historii europejskiego sektora PV (moc fotowoltaiki w UE wzrosła na koniec zeszłego roku do 165 GW). Dane InfoLink pokazują, że ten rok pod względem inwestycji w europejskiej fotowoltaice może być jeszcze lepszy. 

Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych. Dane w GW. Grafika: InfoLink

InfoLink ocenia, że w skali całego roku popyt na moduły fotowoltaiczne poza Chinami może wynieść nawet 140–160 GW. 

Problemem mogą okazać się jednak restrykcje związane z COVID-em, oznaczające utrudnienia w logistyce, a także wzrost praktyk protekcjonistycznych w zakresie importu chińskich modułów PV do Europy czy Ameryki.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.