Na bałtyckiej wyspie powstanie ogromna niesubsydiowana elektrownia

Na bałtyckiej wyspie powstanie ogromna niesubsydiowana elektrownia
fot. Hessing Stiftung

Przedsiębiorstwa komunalne SWM München i Stadtwerke Augsburg, a także fundacja Hessing planują budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW. Powstanie ona na Bałtyku, na wyspie Rugia.

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana zostanie w gminie Dreschvitz na Rugii, około 20 kilometrów od położonego na lądzie Stralsundu. Powstanie na 100-hektarowym obszarze rolnym Gut Güttin należącym do fundacji Hessing. Początek budowy zaplanowano na 2024 rok, a energia elektryczna wytwarzana będzie od drugiego lub trzeciego kwartału roku 2025.

Według założeń produkcja energii z farmy fotowoltaicznej na Rugii ma odpowiadać zapotrzebowaniu na prąd około 40 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Udziałowcami w projekcie są niemieckie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej SWM München (70 proc.) oraz Stadtwerke Augsburg (30 proc.). Projekt ma być sfinansowany wyłącznie ze środków własnych, bez dotacji.

Fundacja Hessing, organizacja z Augsburga, dysponuje terenem o wielkości niezbędnej do realizacji projektu rozsądnego z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, więc wspólnie z naszymi sąsiadami, Stadtwerke München, mamy skutecznego partnera do jego wykonania – stwierdził Alfred Müllner, dyrektor zarządzający Stadtwerke Augsburg.

Farma fotowoltaiczna i obszar rewitalizacji

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna ma powstać na glebach słabej jakości, z których trudno byłoby uzyskać plony. Oprócz produkcji ekologicznej energii partnerzy chcą zwiększyć bioróżnorodność regionu i działać na rzecz lokalnej społeczności.

Przedsiębiorstwa planują ogrodzenie parku słonecznego i zachowanie naturalnego zagospodarowania terenu, aby stworzyć warunki do odrodzenia się lokalnej fauny i flory. Jednocześnie na terenie inwestycji powstać mają ścieżki spacerowe i rowerowe dla odwiedzających. 

Helge-Uve Braun, dyrektor techniczny SWM, wyjaśnia zaangażowanie przedsiębiorstwa w projekt: – W Monachium i okolicach działamy już w ponad 70 elektrowniach wykorzystujących energię odnawialną. Kolejne projekty są w planach i w trakcie budowy. Jednak w skali regionalnej nie jest możliwe wytworzenie takiej ilości zielonej energii elektrycznej, jakiej potrzebuje Monachium. Dlatego projekty takie jak ten są dla nas ważne. Systemy fotowoltaiczne montowane na gruncie są jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów wytwarzania energii elektrycznej – znacznie tańszym niż konwencjonalne elektrownie czy elektrownie jądrowe.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.