Polska fotowoltaika bije kolejny rekord. Drugie źródło po węglu

Polska fotowoltaika bije kolejny rekord. Drugie źródło po węglu
BayWa r.e.

Wczoraj po godzinie 13 elektrownie fotowoltaiczne pracowały z odnotowaną przez operatorów sieci mocą ponad 5,76 GW najwyższą w dotychczasowej historii fotowoltaiki w Polsce. W skali całego dnia fotowoltaika wytworzyła ponad 50 GWh energii elektrycznej i była drugim najważniejszym źródłem wytwarzania w naszym kraju po elektrowniach węglowych.  

Wczoraj, podobnie jak w poprzednich dniach, fotowoltaika w godzinach południowych była drugim najistotniejszym źródłem wytwarzania energii w Polsce – wynika z danych przekazanych przez serwis EnergyInstrat.pl na podstawie danych europejskiego stowarzyszenia operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E. Większą moc zapewniały tylko elektrownie spalające węgiel kamienny.

W czasie największej generacji z fotowoltaiki wczoraj elektrownie na węgiel kamienny pracowały z mocą około 7 GW, ponadto około 4 GW dostarczały elektrownie na węgiel brunatny, a ponad 1 GW elektrownie gazowe. Na mniejszych obrotach – poniżej 1 GW – pracowały elektrownie wiatrowe, które z kolei uaktywniły się w godzinach wieczornych i nocnych, dostarczając wówczas ponad 3 GW mocy. 

REKLAMA

W skali całego wczorajszego dnia elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły 51,26 GWh energii elektrycznej. W efekcie udział fotowoltaiki w wytwarzaniu energii ogółem w Polsce wyniósł wczoraj 11,8 proc.

Więcej wytworzyły tylko elektrownie na węgiel kamienny (179,4 GWh) oraz węgiel brunatny (112,5 GWh). Natomiast mniej energii dostarczyły elektrownie wiatrowe (41,8 GWh), źródła gazowe (27,31 GWh), elektrownie biomasowe (5,75 GWh), elektrownie wodne przepływowe (4,99 GWh), elektrownie na ropę (4,97 GWh).

Produkcja energii w Polsce 10 maja 2022 r. (dane w GWh). Źródło: EnergyInstrat.pl

REKLAMA

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych elektrownie fotowoltaiczne w Polsce w pierwszych 10 dniach maja wprowadziły do sieci już 402,3 GWh energii elektrycznej.

Natomiast w pierwszych czterech miesiącach tego roku generacja z fotowoltaiki, którą odnotował operator sieci przesyłowej, wyniosła odpowiednio: 143 GWh, 279,5 GWh, 795,3 GWh oraz 845,5 GWh.

Dane operatorów nie uwzględniają jednak całkowitej generacji z fotowoltaiki. Dotyczą one jedynie generacji wprowadzonej do sieci i nie odnotowują produkcji energii wykorzystanej od razu na własny użytek prosumentów. Tymczasem aż około 75 proc. mocy w polskiej fotowoltaice to źródła prosumenckie, które co do zasady powinny produkować energię w pierwszej kolejności przeznaczoną do autokonsumpcji.

Ponad 9,4 GW mocy

Według danych Agencji Rynku Energii na koniec marca łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła już 9401,1 MW, co oznacza wzrost w porównaniu do stanu z końca lutego o 633 MW.

W zestawieniu z końcem marca zeszłego roku moc elektrowni PV w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie (przed rokiem wynosiła jeszcze 4480,7 GW).

Łączna moc odnawialnych źródeł energii w Polsce na koniec marca według ARE wynosiła 18 768,7 MW w stosunku do 13 060,7 MW przed rokiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.