FOTAIKA – Inspekcja termowizyjna instalacji PV za pomocą dronów

FOTAIKA - Inspekcja termowizyjna instalacji PV za pomocą dronów
Fotaika

Właścicielu elektrowni fotowoltaicznej: czy jesteś świadomy, ile tracisz nie dokonując przeglądu swojej instalacji fotowoltaicznej? Czy jesteś pewien, że twoje panele pracują zgodnie z gwarancją sprawności producenta?

Ekspresowa lokalizacja usterek i awarii paneli i instalacji fotowoltaicznych

Czy wiesz, że usterka pojedynczego panelu wpływa negatywnie na pracę całego łańcucha instalacji fotowoltaicznej, obniżając jej uzysk i produkcję energii?

REKLAMA

Potrzebujesz sprawdzić stan swoich paneli na dachu budynku swojego domu, hali, firmy, gospodarstwa rolnego czy farmy fotowoltaicznej?

A może masz problem z udowodnieniem wykonawcy, że podłączone panele pracują niewydajnie? Raport z naszej inspekcji pomoże w rozpatrzeniu reklamacji przez wykonawcę, gdyż obraz termiczny modułów ze zidentyfikowaną wadą będzie służyć jako dowód usterki.

Dzięki zastosowaniu dronów i unikalnego oprogramowania pomożemy Ci łatwo namierzyć problem.

FOTAIKA sprawdzi twoje panele precyzyjnie i szybko

Firma FOTAIKA oferuje naszym klientom nowoczesną usługę inspekcji, przeglądów termowizyjnych paneli i instalacji fotowoltaicznej za pomocą dronów, czyli badanie termowizyjne przy zastosowaniu unikalnego oprogramowania, opartego na zaawansowanym algorytmie matematycznym sztucznej inteligencji AI.

Za pomocą oprogramowania analitycznego, opracowanego przez wybitnych ukraińskich matematyków i specjalistów IT i PV, firma Fotaika bezpiecznie i szybko jest w stanie znaleźć przyczynę obniżenia wydajności produkcji Twojej energii. Po usunięciu usterek, sprawność i uzysk energii powrócą do wartości nominalnych, przyczyniając się do wzrostu przychodów i szybszego zwrotu z inwestycji.

FOTAIKA zapewnia stały monitoring, przeglądy i diagnostykę

Panele fotowoltaiczne, choć są praktycznie bezobsługowe, wymagają okresowego przeglądu – raz w roku w celu wyeliminowania usterek oraz wad.  

Wady modułów, jeśli nie zostaną wykryte przed szczytem sezonu tj. w II i III kwartale roku, mogą spowodować utratę przychodów nawet do 20% – dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu instalacji fotowoltaicznej.

Diagnostyka „samouczącym się”, opartym o AI oprogramowaniem analitycznym – to jedyny skuteczny sposób na systematyczny i precyzyjny przegląd, monitoring, niezbędny do utrzymania modułów oraz instalacji w najwyższej sprawności przez wiele lat.

Inspekcja termowizyjna paneli fotowoltaicznych za pomocą dronów jest efektywniejsza niż tradycyjne badanie termowizyjne z ziemi, w przeciwieństwie do zwykłego przeglądu, gdy inżynierowie przez kilka dni analizują obrazy termowizyjne. Inspekcja za pomocą dronu odbywa się podczas jednego przelotu, przy wykorzystaniu oprogramowania analitycznego umożliwiając niemal natychmiastową, wysoce-precyzyjną diagnostykę algorytmiczną, oszczędzając przy tym koszty.

Skraca się nie tylko czas z kilku godzin do kilkudziesięciu minut, ale wszystko jest w pełni zautomatyzowane – start dronu, przelot po wyznaczonej trasie oraz jego lądowanie odbywa się samoczynnie.

Nasze raporty z inspekcji termowizyjnej dronem poprawiają bezpieczeństwo instalacji PV

Każda usterka jest zidentyfikowana do rzędu, modułu i ma przypisaną historię wykrycia, a zindywidualizowany raport, tworzony na potrzeby sprawnego zarzadzania instalacją, przyśpiesza diagnostykę i umożliwia precyzyjne przeprowadzenie serwisu zmniejszającego straty, związane z nieprawidłowym działaniem instalacji, utraconą produkcją, a co za tym idzie przychodami.

Raport zawiera najczęściej wykrywane defekty w ośmiu kategoriach na poziomie:

REKLAMA

 • diody – dotyczy wykrywania awarii samych diod;
 • ogniw – lokalizowanie mikropęknięć, dziur, jak również uszkodzeń złączy;
 • hotspotów – detekcja gorących punktów o podwyższonej rezystancji w których dochodzi do wytwarzania się zbyt wysokich temperatur, co może prowadzić do wypalania się dziur w tylnej warstwie folii, w konsekwencji nawet do pożaru. Przyczyną powstawania hotspotów są często mikropęknięcia i częściowe zacienienie;
 • rewers polaryzacji – odnajdywanie prądów wstecznych: takich, gdy prąd przepływa w kierunku od sprawnych łańcuchów do uszkodzonego, zamiast płynąć do przekształtnika PV i dostarczać moc do sieci zasilającej AC;
 • PID – lokalizowanie degradacji indukowanym napięciem, tj. strat powstałych w generowanej przez instalację fotowoltaiczną mocy w wyniku różnicy potencjałów pomiędzy półprzewodnikami zawartymi w ogniwach a aluminiową, uziemioną ramą modułów o zerowym napięciu;                         
 • zabrudzenie – wykrywanie zabrudzeń, takich jak: błoto, kurz, pył, ptasie odchody będących przyczyną zacienień;
 • zacienienie – lokalizacja stałych lub okresowych miejsc zacienień i hotspotów, powodujących spadek uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej;
 • roślinność – określanie największego potencjału energii słonecznej w pracy paneli uwzględniając wpływ roślin (w tym igliwia i liści);

Wszystkie zebrane i przetworzone informacje natychmiast wyświetlane są w interfejsie raportu, również jako mapa termowizyjna, aby z łatwością można było kompleksowo przejrzeć i odczytać wszystkie kluczowe parametry stanu monitorowanej instalacji. Analiza zebranych danych z raportu wpływa w znacznym stopniu na sprawne działanie całej instalacji i bezpośrednio na poziom osiąganych przychodów z inwestycji.

Dlaczego warto wybrać przegląd FOTAIKI?

Od 2019 roku oprogramowanie analityczne firmy, z którą współpracuje FOTAIKA sprawdziło już 360 MW instalacji, co przyniosło rocznie 5 254 203 kWh oszczędności energii oraz pozwoliło wymienić 15 429 sztuk uszkodzonych paneli fotowoltaicznych na nowe.

Naszym zdaniem jest to jedno z najlepszych tego typu narzędzi na rynku europejskim. Pozwala na bardzo wysoką trafność wykrycia 8 różnych błędów, po wyeliminowaniu których sprawność instalacji PV wzrasta do wartości nominalnych i pozwala na dodatkowe uzyski mocy wyższe nawet o 20%.

Warto podkreślić, że oferowana inspekcja termowizyjna za pomocą dronów jest również elementem zarządzania ryzykiem, wykorzystywanym przez fundusze inwestycyjne, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Z drugiej strony, może być również przydatny dla właścicieli instalacji fotowoltaicznej do zgłaszania reklamacji modułów czy innych elementów.

FOTAIKA jako firma działająca od lat w branży źródeł energii odnawialnych posiada szerokie doświadczenie we wdrażaniu nowych projektów i rozwiązań.  

Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie:

 • projektowania instalacji pod względem najlepszej wydajności;
 • fachowe doradztwo w sprawach wyboru certyfikowanych komponentów;
 • profesjonalny montaż;
 • konsultacje i porady w zakresie uzyskania rządowych dotacji i ulg;
 • opieka serwisowa i posprzedażowa;
 • precyzyjne mycie i konserwacja paneli;
 • inspekcje, przeglądy paneli za pomocą dronów;
 • pełna diagnostyka stanu instalacji.

Cechuje nas solidność i rzetelność, dbamy o indywidualne potrzeby każdego klienta i wymogi zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zaufało nam już wielu klientów.

Kontakt z nami:

FOTAIKA 

POMOCJA DLA PIERWSZYCH 10 KLIENTÓW

50% CENY USŁUGI TYLKO DO KOŃCA CZERWCA 2022

 

NIE ZWLEKAJ DZWOŃ JUŻ DZISIAJ I UMÓW TERMIN INSPEKCJI!

fotaika.com/audyt-pv


 


artykuł sponsorowany