Łużycki Park Energii ruszył. Pierwszy etap przyłączony do sieci

Łużycki Park Energii ruszył. Pierwszy etap przyłączony do sieci
fot. GP Joule

Niedaleko granicy polsko-niemieckiej, na terenach po kopalni odkrywkowej w Łużycach, powstaje farma fotowoltaiczna, której docelowa moc ma osiągnąć 300 MW. Instalacja w Klettwitz będzie jedną z największych farm fotowoltaicznych w Niemczech. 

Pod koniec kwietnia br. firma GP Joule podłączyła do sieci energetycznej pierwszy odcinek ogromnej farmy fotowoltaicznej. Etap Klettwitz Nord składa się z około 183 tys. modułów słonecznych o łącznej mocy 90 MW. Dostarczy rocznie około 91 530 MWh energii słonecznej.

Energiepark Lausitz (Łużycki Park Energii) to projekt realizowany na hałdach byłej kopalni odkrywkowej Klettwitz w gminie Schipkau w Brandenburgii, około 70 km od granicy z Polską. Po zakończeniu wszystkich etapów budowy farma PV osiągnie do 300 MW mocy.

REKLAMA

Jak wyjaśnia Meik Georg Gessner z GP Joule, firma uczestniczy we wszystkich fazach budowy Łużyckiego Parku Energii: od pomysłu do uruchomienia. – Planujemy i dobieramy odpowiednie komponenty oraz towarzyszymy w całej realizacji projektu – mówi.

Inwestycja z wyzwaniem

Oprócz GP Joule inicjatorami projektu są Steinbock EE i Terravent Investments. Mimo 13-letniego doświadczenia GP Joule w realizacji dużych parków solarnych ta budowa wymagała szczególnej uwagi ze względu na mniej stabilną podstawę instalacji, jaką jest wysoka hałda żużla. Poza tym niedaleko inwestycji znajduje się farma wiatrowa, a przez teren budowy przebiegają linie energetyczne, trzeba więc było zachować dużą ostrożność podczas wykopów i ubijania fundamentów.

Zrealizowaliśmy już kilka projektów z trudnym podłożem, np. w Ganzlin w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie na byłej żwirowni powstała elektrownia o mocy 65 MW. Albo w Meuro, niedaleko stąd, o mocy 70 MW, również na terenie byłej kopalni odkrywkowej. Dzięki tym doświadczeniom mogliśmy lepiej ocenić i uwzględnić szczególne cechy hałdy żużla w Klettwitz – opowiada Gessner.

Ochrona bioklimatu

Deweloper od początku realizacji projektu współpracuje z lokalnymi władzami. Mimo odczuwalnych zmian klimatycznych i potrzeby transformacji energetycznej zatwierdzenie całego projektu Łużyckiego Parku Energii nie było oczywiste.

REKLAMA

Dlatego ważne jest dla nas, aby od samego początku dążyć do dialogu. Jeśli są jakieś obawy, zajmujemy się nimi. Chcemy także tworzyć wartość dodaną w regionie – to jedyny sposób, aby zwrot w energetyce był naprawdę zrównoważony – mówi Ove Petersen, współzałożyciel i dyrektor generalny GP Joule.

W ramach dialogu z lokalną społecznością omawiane są jej obawy i oczekiwania. Mieszkańcom gminy Schipkau zależało na przykład, by ruch pojazdów obsługujących plac budowy nie przebiegał przez wioski. Zwrócili też uwagę na ochronę dzikiej przyrody i zapewnienie zwierzętom możliwości przejścia przez teren parku solarnego.

Etap południowy w toku

Obecnie trwają prace nad drugim etapem budowy – Klettwitz Süd. W tym etapie zostały już wykonane podstawy konstrukcji. Jego zakończenie zaplanowano na jesień br.

Co istotne, część energii słonecznej z południowego odcinka budowy ma być wykorzystana do produkcji neutralnego dla klimatu wodoru, który będzie można tankować na lokalnej stacji benzynowej. W regionie są już firmy zainteresowane zasilaniem swojej floty zielonym wodorem. Projekt ma być skalowalny, tak by w miarę wzrostu popytu dało się zwiększać produkcję.  

Lokalne odwzorowanie łańcucha wartości i wytwarzanie wodoru na miejscu za pomocą energii słonecznej sprawia, że przełom energetyczny staje się naprawdę namacalny w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zapewnia to również pewien stopień niezależności od importu energii, co jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek – podkreśla Petersen.

W styczniu br. firma GP Joule wraz z pozostałymi inicjatorami projektu zdecydowała o sprzedaży parku fotowoltaicznego Klettwitz Nord firmie Clearvise AG. Część północna jest jednym z trzech parków fotowoltaicznych, które powstaną w Łużyckim Parku Energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.