Kolejny rekord polskiej fotowoltaiki. Niemal 6,6 GW mocy

Kolejny rekord polskiej fotowoltaiki. Niemal 6,6 GW mocy
andreas160578 / Pixabay

Wczoraj w południe polskie elektrownie fotowoltaiczne pracowały z najwyższą mocą, która wynosiła prawie 6,6 GW, co jest wynikiem o 0,8 GW lepszym od poprzedniego rekordu osiągniętego przed tygodniem. Fotowoltaika zaspokajała wczoraj w godzinach południowych 30 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Jak wynika z informacji, które udostępnia serwis energy.instrat.pl, bazując na danych europejskiego stowarzyszenia operatorów sieci przesyłowych ENTSO-E, po godzinie 12 elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą ponad 6,58 GW, co jest najlepszym wynikiem w historii polskiej fotowoltaiki.

W czasie rekordowej generacji z fotowoltaiki do minimalnego poziomu spadła generacja z energetyki wiatrowej (zaledwie ok. 300 MW), która jednak pracowała intensywniej – nawet z 10 razy większą mocą – rano i wieczorem, gdy do sieci przestała trafiać energia z PV.

REKLAMA

W sumie w całym wczorajszym dniu elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 60,34 GWh energii elektrycznej, będąc drugim najważniejszym źródłem energii po elektrowniach węglowych.

Elektrownie na węgiel kamienny dostarczyły 202,92 GWh energii, a elektrownie na węgiel brunatny – 115,67 GWh. Mniej energii od fotowoltaiki wyprodukowały elektrownie gazowe (25,61 GWh), wiatrowe (20,78 GWh), biomasowe (5,38 GWh), generatory zasilane ropą (4,88 GWh), elektrownie wodne (4,08 GWh), a elektrownie szczytowo-pompowe dostarczyły 2,23 GWh energii.

W całym wczorajszym dniu krajowe źródła wytworzyły 441,9 GWh energii elektrycznej, w czym udział fotowoltaiki wyniósł 13,6 proc. Realnie generacja z fotowoltaiki była jednak wyższa, ponieważ część wytworzonej energii została skonsumowana na miejscu przez prosumentów, których instalacje stanowią 3/4 całkowitej mocy fotowoltaiki w Polsce.

REKLAMA

Produkcja energii w krajowym systemie elektroenergetycznym w dniu 18 maja 2022 roku. Dane: energy.instrat.pl

Poprzedni rekord generacji z fotowoltaiki został odnotowany przed tygodniem. W godzinach południowych 10 maja elektrownie PV pracowały z mocą 5,76 GW. Natomiast całodzienna generacja wyniosła 51,26 GWh.

W pierwszych 18 dniach maja elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do krajowych sieci 751,1 GWh energii elektrycznej i jest to lepszy wynik od odnotowanej w tym samym okresie generacji wiatrowej (648,1 GWh).

W pierwszych czterech miesiącach tego roku generacja z fotowoltaiki, którą odnotował operator sieci przesyłowej PSE, wyniosła odpowiednio: 143 GWh, 279,5 GWh, 795,3 GWh oraz 845,5 GWh.

Według danych Agencji Rynku Energii na koniec marca łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła już 9401,1 MW, rosnąc w stosunku do końca wcześniejszego miesiąca o 633 MW. Natomiast w zestawieniu z końcem marca zeszłego roku moc elektrowni PV w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie (przed rokiem wynosiła jeszcze 4480,7 GW).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.