Węgierski start-up wprowadza wydajną dachówkę solarną

Węgierski start-up wprowadza wydajną dachówkę solarną
Źródło: terran-generon.com

Start-up Terrán Rooftile Manufacturer Ltd. wprowadził na rynek swój pierwszy produkt. Dachówka solarna Generon charakteryzuje się gęstością mocy 167W/m2 i ma być objęta 20-letnią gwarancją na produkt i wydajność.

Fotowoltaiczna dachówka waży 5,7 kg, ma wymiary 330 x 420 mm, a same ogniwa fotowoltaiczne są ułożone na betonowej konstrukcji, co pozwala zachować kształt klasycznej dachówki i sprawia, że Generon jest dobrym produktem w zastosowaniach BIPV – kompatybilnym z większością klasycznych dachówek dostępnych na rynku.

Jak podaje węgierski producent, pojedyncza dachówka Generon jest zbudowana z 4 ogniw fotowoltaicznych wykonanych w standardowej technologii PERC, polegającej na umieszczeniu dodatkowej warstwy izolatora, dzięki której promieniowanie docierające do spodniej części ogniwa odbija się od niej i trafia z powrotem do jego bazy, zwiększając tym samym produkcję energii elektrycznej.

REKLAMA

Pojedyncza dachówka Generon ma 15 Wp mocy nominalnej, co w przełożeniu na standardowy parametr gęstości mocy wykorzystywany przy charakterystyce modułów fotowoltaicznych daje wartość na poziomie  167W/m2.

Według karty katalogowej napięcie obwodu otwartego dachówki wynosi 2,31 V, a prąd zwarcia to 6,52 A. Połączenie kolejnych dachówek odbywa się za pośrednictwem 40-centymetrowych przewodów solarnych 4 mm2 ze złączem TYCO PV4, które jest kompatybilne ze złączem MC4.

REKLAMA

Wierzchnia powierzchnia aktywna dachówki jest przykryta szkłem antyrefleksyjnym o grubości 3,2 mm. Producent daje 20-letnią gwarancję na produkt i wydajność, nie informuje jednak na swojej stronie o tym, jaka miałaby być wydajność dachówki po wymienionym okresie gwarancyjnym.

Według informacji „PV Magazine” zdolności produkcyjne zakładu Terrán w Pècs wynoszą 170 dachówek na godzinę, co daje w przybliżeniu 1 dachówkę na 20 sekund. Producent stawia na zrównoważoną i nowoczesną produkcję poprzez stosowanie m.in. ekodrukarek.

Dachówki solarne wytwarzane w Pècs na Węgrzech zostały wykonane zgodnie z normą europejską określającą wymagania dotyczące dachówek betonowych i kształtek do pokryć dachów spadzistych oraz okładzin ściennych EN 490:2011.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.