PGE postawi farmy fotowoltaiczne przy elektrowni Turów

PGE postawi farmy fotowoltaiczne przy elektrowni Turów
PGE Energia Odnawialna

Kolejne farmy fotowoltaiczne w portfelu Polskiej Grupy Energetycznej powstaną w pobliżu elektrowni Turów. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, wybuduje na terenie powiatu zgorzeleckiego w województwie dolnośląskim dwie farmy fotowoltaiczne: PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2.

Obie instalacje powstaną do końca maja 2023 roku w pobliżu Kopalni i Elektrowni Turów – oddziałów spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycje zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Budowa farm fotowoltaicznych PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2 na terenach sąsiadujących z Kopalnią i Elektrownią Turów to początek długofalowego programu Grupy PGE na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Kompleksu Turów. W ramach sześciu projektów, które docelowo mają wesprzeć realizację całego przedsięwzięcia, na terenie powiatu zgorzeleckiego mają powstać m.in. farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz magazyn energii.

Inwestycje fotowoltaiczne w pobliżu Zgorzelca są elementem Programu PV Grupy PGE. Jego celem jest uruchomienie do 2030 roku instalacji słonecznych o łącznej mocy około 3 GW.

Równie ważne jest to, że budując farmy PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2, na które pozyskaliśmy środki unijne, aktywnie włączamy się w proces transformacji energetycznej terenów wokół Kopalni i Elektrowni Turów – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

Południowo-Zachodni Klaster Energii

Instalacje PGE zostaną uruchomione w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii. Głównym celem działalności Klastra jest realizacja projektów na rzecz zrównoważonego rozwój regionu, w którym funkcjonuje turoszowski kompleks energetyczny.

Południowo-Zachodni Klaster Energii powstał w 2017 roku z inicjatywy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy turoszowski kompleks energetyczny. Do projektu przyłączyły się: PGE Energia Odnawialna, samorządy z terenu powiatu zgorzeleckiego (gminy Zgorzelec, Sulików i Zawidów), zgorzeleckie starostwo powiatowe oraz lokalne spółki: Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „NYSA” oraz zawidowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

W ramach klastra trwa realizacja projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego celem jest zbudowanie w najbliższych latach w powiecie zgorzeleckim dwóch farm i 20 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 2,5 MW, jednej instalacji solarnej oraz trzech powietrznych pomp ciepła.

Według wstępnych szacunków roczna produkcja energii elektrycznej z nowych źródeł osiągnie poziom ponad 2,6 GWh, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 2,7 tys. gospodarstw domowych oraz zredukować emisję CO2 o ok. 2 tys. ton.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.