Polenergia uruchomiła kolejne farmy fotowoltaiczne

Polenergia uruchomiła kolejne farmy fotowoltaiczne
Polenergia

Polenergia uruchomiła dwa portfele projektów fotowoltaicznych o mocy 22 MWp, które powstały na terenie województwa lubuskiego. W trzecim kwartale tego roku Polenergia planuje uruchomienie kolejnych farm PV  tym razem zlokalizowanych w Wielkopolsce.

Zespół farm fotowoltaicznych Sulechów II i Sulechów III to druga i trzecia słoneczna inwestycja Polenergii. Składa się z 22 instalacji fotowoltaicznych, każda o mocy do 1 MW. Obiekty zlokalizowane są w miejscowości Kruszyna, w gminie Sulechów w województwie lubuskim. Na obszarze 45 ha zainstalowano ponad 40 tys. modułów fotowoltaicznych. Moc pojedynczego dwustronnego panelu słonecznego to 540 Wp.

Budowa trwała od czerwca 2021 roku do stycznia 2022 roku. Inwestycje uzyskały pozwolenie na użytkowanie w kwietniu 2022 roku. Wykonawcą robót budowlanych była spółka P&Q. Usługę Inżyniera Kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma Bilfinger Tebodin Polska. Krajowy udział producentów w łańcuch dostaw przekroczył 50 proc.

REKLAMA

Do realizacji kontraktu wykorzystano m.in.: 725 ton stali do konstrukcji nośnej, 171 tys. śrub i klem, 230 km kabli prądu stałego, 44 km kabli średniego i niskiego napięcia oraz 88 inwerterów fotowoltaicznych.

Gmina Sulechów stała się fotowoltaicznym zagłębiem Polenergii. To tam spółka w 2019 roku uruchomiła swój pierwszy projekt farm fotowoltaicznych Sulechów I o mocy 8 MWp. Teraz na terenie tej gminy powstały kolejne dwie inwestycje i tym samym łączna moc zespołu farm fotowoltaicznych w Sulechowie wzrosła do blisko 30 MWp. Realizacja słonecznych projektów Polenergii w tym miejscu nie byłaby możliwa bez bardzo dobrej współpracy z lokalnym samorządem.

Zespoły farm fotowoltaicznych w Sulechowie uzyskały gwarantowane 15-letnie wsparcie w ramach systemu aukcyjnego. Planowana roczna produkcja czystej i zielonej energii to blisko 32 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 16 tys. gospodarstw domowych. Czas pracy instalacji szacowany jest na ponad 25 lat, co odpowiada skumulowanej produkcji na poziomie około 860 GWh.

Wkrótce kolejne inwestycje 

REKLAMA

W trzecim kwartale tego roku Polenergia planuje uruchomienie kolejnego projektu farm fotowoltaicznych Buk. Inwestycja położona jest na terenie gminy Buk w województwie wielkopolskim. Składa się z 7 instalacji słonecznych o łącznej mocy blisko 7 MWp.

Do budowy przygotowywane są dwa projekty fotowoltaiczne, które uzyskały wsparcie w ramach aukcji OZE przeprowadzonej w grudniu 2021 roku: FF Świebodzin I oraz FF Strzelino o łącznej mocy 56 MW. Gotowy do budowy jest również projekt FF Świebodzin II o mocy 10,5 MWp.

Po oddaniu do użytku farm fotowoltaicznych Sulechów I oraz Sulechów II łączna moc zielonych aktywów w portfelu Polenergii wzrosła o ponad 7 proc. – do 318 MW.

– Jako jeden z liderów tego rynku uważamy, że zróżnicowanie źródeł energii – zarówno technologiczne jak i geograficzne – jest podstawą, tak ważnego obecnie, bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego budujemy projekty fotowoltaiczne na skalę przemysłową tak jak w Sulechowie, ale i na znacznie mniejszą skalę, dostosowaną do potrzeb rozproszonej, prosumenckiej energetyki – komentuje Piotr Maciołek, członek zarządu Grupy Polenergia.

– Co ważne, rozwijamy też lądowe i morskie farmy wiatrowe, technologie wodorowe i elektromobilność. Bo energetyka przyszłości wyglądać będzie zupełnie inaczej niż dziś, a taka zmiana wymaga szeregu niezbędnych nowoczesnych inwestycji i działań wszystkich zaangażowanych uczestników rynku – dodaje Piotr Maciołek.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.