Projekty PV o mocy 4,6 GW z pozwoleniem na budowę w Polsce

Projekty PV o mocy 4,6 GW z pozwoleniem na budowę w Polsce
fot. Michael Förtsch/Unsplash

Najnowsze dane pokazują, że w Polsce rośnie zainteresowanie coraz większymi projektami fotowoltaicznymi. Z informacji Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że do tej pory warunki przyłączenia wydano dla projektów PV o łącznej mocy 12,5 GW.

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) agreguje dane na temat projektów fotowoltaicznych w Polsce, uwzględniając informacje o uzyskaniu warunków przyłączenia do sieci i pozwoleń na budowę. Pozwala to na oszacowanie mocy projektów PV rozwijanych w naszm kraju i śledzenie aktywności deweloperskiej. 

Według najnowszych informacji IEO obecnie w Polsce rozwijane są projekty, które uzyskały już warunki przyłączenia, o łącznej mocy 12,5 GW. Obejmuje to również magazyny energii, wliczane do mocy instalacji przy wydawaniu warunków przyłączenia.

REKLAMA

Z kolei pozwolenia na budowę ma już ponad 3 tys. projektów o łącznej mocy 4,6 GW.

Rok 2022 słabszy niż poprzedni?

Jak podaje IEO, w Polsce od roku 2020 przyspieszyło wydawanie warunków przyłączenia, jednak stan z końca pierwszego kwartału br. – kiedy operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) wydali warunki dla instalacji o mocy blisko 1 GW – pozwala przypuszczać, że w tym roku nie zostanie pobity wynik ubiegłoroczny.

W 2021 roku według stanu na koniec września br. liczba wydanych przez OSD warunków przyłączenia przekraczała 6,2 GW.

Coraz większe projekty

REKLAMA

Analiza mocy przyłączeniowych projektów fotowoltaicznych w Polsce pokazuje, że zwiększa się moc instalacji, dla których wydawane są warunki przyłączenia i pozwolenia budowlane.

IEO: Moc projektów fotowoltaicznych w Polsce

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej 

Informacje gromadzone przez IEO mają znaczenie w kontekście przedłużenia systemu aukcyjnego o kolejne 6 lat (2022–2027) i zmieniającego się modelu rozwoju projektów pod względem sprzedaży energii na rynek.

Najnowszy raport na temat rynku rozwoju polskiego rynku fotowoltaicznego IEO ma przedstawić jutro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.