Pierwsi chętni prosumenci na net-billing w sieci Enei

Pierwsi chętni prosumenci na net-billing w sieci Enei
Enea Operator

Jeden z czwórki największych operatorów systemów dystrybucyjnych w Polsce zebrał od początku kwietnia kilka tysięcy zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji, które po uruchomieniu będą funkcjonować w nowym systemie rozliczeń. Liczba zgłoszeń z kwietnia jest jednak dużo niższa od liczby wniosków złożonych przez prosumentów w ostatnim miesiącu umożliwiającym wejście do rozliczeń w „starym” systemie opustów.

Z dniem 1 kwietnia 2022 roku wszedł w życie nowy system rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów. Osoby, które do tego czasu nie zdążyły zgłosić przyłączenia mikroinstalacji do operatora sieci i wykonały zgłoszenie po 31 marca, wchodziły w nowy system rozliczeń w formie tzw. net-billingu.

Dane operatorów sieci potwierdziły, że ostatnie tygodnie, w których można było wejść do dotychczasowego systemu rozliczeń, zgłaszając przyłączenie, skutkowały dużą liczbą uruchamianych mikroinstalacji. Tylko w marcu operatorzy sieci przyłączyli ponad 44 tys. mikroinstalacji, a w pierwszym kwartale br. liczba prosumentów wzrosła o rekordowe 120 tys.

REKLAMA

Widoczny spadek 

Jak zmiana systemu rozliczeń wpłynęła na liczbę nowych zgłoszeń? Z danych, które otrzymaliśmy od Enea Operator, wynika, że w kwietniu, gdy obowiązywał już nowy system, do tego operatora wpłynęło nieco ponad 2,5 tys. zgłoszeń. To znacznie mniejszy wolumen od liczby zgłoszeń, które wpłynęły do Enei Operator w marcu, czyli ostatnim miesiącu dającym możliwość wejścia do „starego” systemu opustów – wtedy do Enei wpłynęło prawie 18 tys. zgłoszeń.

Mniejsza różnica była, jeśli chodzi o liczbę wymian liczników u nowych prosumentów. W marcu pracownicy Enei Operator założyli ich 7,7 tys., a w kwietniu, gdy realizowano ostatnie zgłoszenia umożliwiające skorzystanie z opustów, było to 8,9 tys. liczników.

Do Enei Operator zaczęły napływać również pierwsze zgłoszenia dotyczące przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Do ubiegłego tygodnia były to jednak tylko dwa zgłoszenia, a skala zapytań o tę opcję ma być znikoma.

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie o konieczność zgłoszenia przyłączenia prosumenckiego magazynu do OSD Enea zapewnia, że każde przyłączenie magazynu powinno być zgłoszone.

Opóźnienia w instalacji liczników

Na rynku prosumenckim pojawiły się w ostatnich tygodniach informacje o opóźnieniach związanych z wymianą liczników u osób uruchamiających mikroinstalacje.

Jak było w przypadku zleceń realizowanych przez pracowników Enea Operator? Spółka przyznaje, że opóźnienia pojawiły się także u jej klientów, jednak skala tych opóźnień miała być nieznaczna.

– Odnotowujemy niewielkie opóźnienia w realizacji wymian liczników. Skala opóźnień nie jest duża i spowodowana jest zarówno lawiną zgłoszeń dokonanych w ostatnich dniach marca, jak i tym, że olbrzymia ilość zgłoszeń zawierała braki lub błędy wymagające uzupełnienia. To niestety po stronie naszej spółki wymaga znacznie większego nakładu czasu pracy przy obsłudze takiego zgłoszenia – poinformowała nas Enea Operator.

Według danych Agencji Rynku Energii na koniec marca 2022 roku w naszym kraju liczba prosumentów w Polsce wzrosła do 966 350, a całkowita moc posiadanych przez nich instalacji wynosiła 6915,36 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.