Każdy magazyn energii powinien zostać zgłoszony do operatora sieci

Każdy magazyn energii powinien zostać zgłoszony do operatora sieci
Kumpan Electric, Unsplash

W naszym kraju zaczynają powstawać pierwsze bateryjne magazyny energii „za licznikiem”. Na razie rynek nie ma pewności, jak od strony formalnej przeprowadzić takie inwestycje, inwestorzy więc nie mają łatwo. Część z nich decyduje się nawet na uruchomienie magazynu bez informowania o tym operatorów sieci dystrybucyjnej. Tymczasem jeden z największych OSD Enea Operator zapewnia, że każde przyłączenie magazynu trzeba zgłosić.

Operatorzy sieci dystrybucyjnej od dłuższego czasu zwracają uwagę na konieczność wyposażenia instalacji fotowoltaicznych w bateryjne magazyny energii, aby ograniczać wpływ energii z instalacji fotowoltaicznych do sieci w szczycie produkcji.

Zgodnie z oczekiwaniami OSD na rynku prosumenckim zaczęły pojawiać się pierwsze inwestycje w domowe magazyny energii. Rozwój rynku magazynów prosumenckich ma zapewnić wdrożenie nowego mechanizmu rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci – tzw. net-billingu – a także możliwość otrzymania dotacji, w wysokości do 7,5 tys. zł, z programu Mój Prąd 4.0.

REKLAMA

Tego rodzaju urządzenia są instalowane „za licznikiem” w części sieci należącej do odbiorcy i zdarzają się przypadki, że pierwsze inwestycje w domowe magazyny energii są realizowane bez powiadamiania o tym operatora sieci dystrybucyjnej. 

Magazyny mają stabilizować sieć, ograniczając eksport energii przez prosumenta, a jednocześnie umożliwiając prosumentowi przechowanie nadwyżki i skonsumowanie jej w czasie, gdy konsumpcja rośnie, a domowa fotowoltaika produkuje zbyt mało energii albo nie produkuje jej w ogóle.

Enea Operator: Konieczne zgłoszenie

Mimo że co do zasady magazyny mają służyć ograniczeniu wprowadzania energii do sieci, to przez operatorów w naszym kraju są traktowane jako źródło wytwórcze, które – zamiast ograniczyć wpływ energii z fotowoltaiki do sieci – mogą jeszcze zwiększyć oddawaną moc.

Taką interpretację przyjął m.in. jeden z czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce – Enea Operator.

Z odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl uzyskanej od tego operatora sieci dystrybucyjnej wynika, że również inwestycje w magazyny energii „za licznikiem” powinny zostać zgłoszone do OSD.

– Każde przyłączenie magazynu powinno być zgłoszone – zapewnia Enea Operator, dodając, że na razie skala zapytań w tym zakresie jest znikoma.

REKLAMA

– Dotychczas odnotowaliśmy wpływ dwóch zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii – informuje operator sieci.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

Niższy współczynnik opustu

Przyjęta przez OSD interpretacja może mieć niekorzystny efekt dla prosumenta, który chce postąpić zgodnie z oczekiwaniami operatorów sieci postulujących inwestycje w magazyny energii.

Większość prosumentów w Polsce zainwestowało w systemy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 10 kW, aby rozliczać się w systemie opustów przy korzystniejszym współczynniku (0,8). Jednak skumulowanie mocy tego urządzenia i fotowoltaiki – zgodnie z interpretacją OSD może sprawić, że prosument będzie już rozliczany z uwzględnieniem niższego współczynnika opustu 0,7.

Co więcej, jeśli łączna moc obu urządzeń przekroczy przyznaną prosumentowi moc przyłączeniową, konieczne będzie wystąpienie o nowe warunki przyłączenia. W niektórych przypadkach może to powodować nawet konieczność przebudowy sieci, generując dodatkowe koszty.  

– Przyłączenie magazynu energii do istniejącej instalacji odnawialnego źródła energii powoduje wzrost mocy zainstalowanej tej instalacji. Przekroczenie 10 kW mocy zainstalowanej spowoduje zmianę współczynnika opustu, natomiast w przypadku przekroczenia mocy przyłączeniowej konieczne jest wystąpienie o określenie warunków przyłączenia na jej wzrost – informuje Enea Operator.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.