Liczba zgłoszeń mikroinstalacji w PGE wzrosła, ale nieznacznie

Liczba zgłoszeń mikroinstalacji w PGE wzrosła, ale nieznacznie
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń w kwietniu mocno spadła liczba zgłoszeń przyłączenia prosumenckich mikroinstalacji do sieci PGE Dystrybucja w stosunku do liczby wniosków z ostatnich tygodni marca, kiedy zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji uprawniało jeszcze do wejścia do dotychczasowego systemu opustów. W maju liczba wniosków o przyłączenie wzrosła względem kwietnia, ale nieznacznie i była nadal dużo niższa od wolumenu zgłoszeń przyjętych przez tego operatora w marcu. 

Trend spadku inwestycji w prosumenckie mikroinstalacje po wprowadzeniu systemu net-billingu potwierdzają dane operatora sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja, który w ostatnich miesiącach umożliwiających wejście do poprzedniego systemu rozliczeń w formie opustów przyjmował w skali miesiąca dziesiątki tysięcy zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji.

Rekord liczby zgłoszeń padł w marcu – czyli w ostatnim miesiącu umożliwiającym wejście do systemu opustów – kiedy PGE Dystrybucja przyjęła prawie 50 tys. wniosków przyłączenia mikroinstalacji i był to ponad czterokrotnie wyższy wolumen względem liczby zgłoszeń z analogicznego okresu zeszłego roku.

REKLAMA

Po zakończeniu możliwości wejścia do systemu opustów – do czego uprawniało złożenie zgłoszenia w terminie do 31 marca – PGE Dystrybucja odnotowała wyraźny spadek zgłoszeń przyłączenia prosumenckich mikroinstalacji.

W kwietniu jeden z największych operatorów systemu dystrybucyjnego w Polsce przyjął około 3 tysięcy zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji. W drugim miesiącu obowiązywania systemu net-billingu liczba zgłoszeń przyjętych przez tego operatora wzrosła względem kwietnia, ale nieznacznie. W maju PGE Dystrybucja przyjęła 4,8 tys. zgłoszeń.

Portal Gramwzielone.pl zapytał spółkę, jak zwiększona liczba zgłoszeń przyjętych w ostatnich tygodniach pierwszego kwartału br. wpłynęła na opóźnienia w realizacji przyłączeń. W odpowiedzi Karol Łukasik, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja, zapewnił, że dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych dla większości zgłoszeń odbywało się na bieżąco, a zidentyfikowane opóźnienia dotyczyły ok. 1,5 proc. wniosków stanowiących kilkaset przypadków.

REKLAMA

Wśród działających w Polsce operatorów systemu dystrybucyjnego to właśnie na terenie działania PGE Dystrybucja na koniec ubiegłego roku funkcjonowało najwięcej mikroinstalacji. 

W ubiegłym roku w sieci PGE Dystrybucja przybyło dwa razy więcej prosumentów niż w roku 2020 i trzykrotnie więcej niż w roku 2019. Na koniec zeszłego roku do sieci tego operatora przyłączony był co trzeci prosument w Polsce. 

W 2021 roku liczba prosumentów przyłączonych przez PGE Dystrybucja wzrosła o ponad 157 tysięcy w stosunku do około 100 tys. mikroinstalacji przyłączonych w roku 2020.

Do 2021 roku w sieci PGE Dystrybucja było podłączonych w sumie 141 tys. mikroinstalacji. W efekcie na koniec 2021 roku liczba prosumentów obsługiwanych przez tego operatora wzrosła ponad dwukrotnie. 

Najwięcej prosumentów w ubiegłym roku PGE Dystrybucja przyłączyła na terenie województw podkarpackiego i mazowieckiego.

Najwięcej, bo prawie 30 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 194 MW, zostało uruchomionych w oddziale Rzeszów. Kolejno uplasował się oddział Warszawa – ponad 26 tys. instalacji o mocy 199,5 MW i oddział Łódź, gdzie przyłączono ponad 24 tys. instalacji o mocy 191,8 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.