Niemcy podwoją produkcję falowników

Niemcy podwoją produkcję falowników
SMA

Jeden z największych producentów falowników na świecie i największy producent tego rodzaju urządzeń w Europie SMA zapowiedział mocne zwiększenie zdolności produkcyjnych. Na razie jednak SMA nadal boryka się z niedoborem komponentów, co zagraża realizacji rosnących zamówień.

Niemiecki producent falowników ogłosił, że podwoi produkcję falowników w swoich zakładach w Niestetal koło Kassel – z obecnego poziomu około 21 GW do niemal 40 GW. Jak wyjaśniają Niemcy, ma to być odpowiedź na spodziewany wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Europie. Falowniki z Niestetal mają też trafiać do Stanów Zjednoczonych, które są kluczowym rynkiem dla niemieckiej firmy. 

Budowa nowych hal produkcyjnych, których docelowa powierzchnia wyniesie 47 tys. m2, ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Uruchomienie produkcji falowników planowane jest na rok 2024, a pracę przy nowych liniach produkcyjnych ma znaleźć ponad 200 osób (obecnie SMA zatrudnia na całym świecie 3,5 tys. pracowników, z czego 2,5 tys. wyłącznie w Niemczech).

REKLAMA

W nowej fabryce SMA produkowane będą głównie większe falowniki do zastosowań w dużych elektrowniach PV.

Produkty SMA w 190 krajach

SMA to jeden z największych producentów falowników fotowoltaicznych na świecie i największy producent tego rodzaju urządzeń na naszym kontynencie. Niemiecka firma do tej pory dostarczyła urządzenia, które obsługują instalacje fotowoltaiczne o skumulowanej mocy ponad 110 GW, zlokalizowane w ponad 190 krajach.

W pierwszym kwartale tego roku SMA sprzedało falowniki o łącznej mocy 2788 MW, co jest wynikiem gorszym od zanotowanego w analogicznym okresie przed rokiem, kiedy sprzedaż sięgnęła 3360 MW. W całym ubiegłym roku niemiecka firma sprzedała falowniki o skumulowanej mocy 13 584 MW.

REKLAMA

Przychody SMA za pierwszy kwartał br. wyniosły 220,6 mln euro i były o 20,2 mln euro niższe niż przed rokiem. Całoroczne przychody firmy za 2021 rok wyniosły 983,7 mln euro.

EBITDA producenta za pierwszy kwartał osiągnęła poziom 14,8 mln euro i była niższa o 5,3 mln euro od wyniku sprzed roku. W całym 2021 roku EBITDA niemieckiej firmy wyniosła 8,7 mln euro.  

SMA w pierwszym kwartale br. zanotowało zysk 3 mln euro, był to wynik niższy o 5 mln euro od zysku wypracowanego w pierwszym kwartale zeszłego roku. W całym 2021 roku SMA było na minusie, notując stratę netto w wysokości 23 mln euro.

Aktualna prognoza niemieckiej firmy na 2022 rok zakłada wypracowanie przychodów rzędu 900–1050 mln euro przy wyniku EBITDA na poziomie 10–60 mln euro.

Kierownictwo SMA podkreśla, że o ile posiada duży portfel zamówień, o tyle wyzwaniem jest nadal niedobór komponentów potrzebnych do budowy falowników, w szczególności elektroniki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.