Niemiecka fotowoltaika w cztery miesiące dołożyła 2,5 GW

Niemiecka fotowoltaika w cztery miesiące dołożyła 2,5 GW
fot. Karsten Würth/Unsplash

W nowych instalacjach fotowoltaicznych zarejestrowanych u naszych zachodnich sąsiadów w kwietniu przybyło 553 MW mocy. Chociaż we wcześniejszych miesiącach Niemcy instalowali jeszcze więcej fotowoltaiki, kwiecień i tak należy uznać za kolejny świetny miesiąc dla niemieckiego sektora PV. 

Według najnowszych danych federalnego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur w kwietniu br. przybyło w Niemczech 517 MW mocy w nowych instalacjach słonecznych w ramach systemu wsparcia i 35 MW w instalacjach niesubsydiowanych. W sumie daje to 533 MW mocy – wobec 916 MW zarejestrowanych w marcu br. i 620 MW w kwietniu ubiegłego roku.

Wyniki pierwszego kwartału br. pozwalały oczekiwać, że Niemcy zbliżą się w tym roku do rekordowych poziomów inwestycji sprzed dekady (wtedy instalacja fotowoltaiki sięgała 7 GW rocznie). Dane z kwietnia, choć słabsze niż w marcu, pokazują, że niemiecki sektor PV wyraźnie wszedł na wyższe obroty.

REKLAMA

W skali kwartału lepszy rok

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 roku nowo zainstalowana moc w energetyce słonecznej w Niemczech osiągnęła poziom 2,5 GW. W tym samym okresie rok wcześniej było to około 2,05 GW.

Skumulowana moc wszystkich dotowanych systemów fotowoltaicznych w Niemczech na koniec kwietnia wyniosła 58,8 GW.

Bundesnetzagentur opublikował też nowe stawki za energię z fotowoltaiki wprowadzaną do sieci. Obecnie miesięczny spadek taryf dla nowych instalacji wynosi 1,4 proc. W efekcie wysokość stałych taryf gwarantowanych dla systemów dachowych osiąga teraz wartość od 0,0481 euro/kWh do 0,0634 euro/kWh – w zależności od wielkości instalacji.

REKLAMA

Skumulowana moc inwestycji fotowoltaicznych uruchomionych w ubiegłym roku w Niemczech osiągnęła poziom 5,26 GW. Utrzymanie dotychczasowego tegorocznego tempa instalacji spowoduje znaczne przekroczenie tej wartości.

Ambitne plany rządu

Według nowej strategii niemieckiego rządu w tym roku w Niemczech powstać mają elektrownie PV o mocy 7 GW, w przyszłym roku – około 9 GW, w 2024 roku – 13 GW, a w 2025 – około 18 GW. Potem zakładany jest wzrost nowych mocy aż o około 22 GW rocznie, do czego mają się przyczynić nowe zasady aukcji, dzielące udostępniane moce po równo między fotowoltaikę naziemną i dachową.

Dużo łatwiejszy dostęp do wsparcia mają zyskać w Niemczech projekty realizowane przez społeczności energetyczne. Premiowane mają być też inwestycje agrofotowoltaiczne, realizowane przez rolników. Pozwolą one na wykorzystanie tych samych terenów do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i rozwijania upraw.

Do 2030 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech według założeń Berlina ma wzrosnąć do 215 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.