ERGO ARENA rozbuduje instalację fotowoltaiczną. Szuka wykonawcy

ERGO ARENA rozbuduje instalację fotowoltaiczną. Szuka wykonawcy
SolarSpot

Spółka Hala Gdańsk-Sopot, operator hali ERGO ARENA położonej na granicy Gdańska i Sopotu, zdecydowała o rozbudowie umieszczonej na dachu hali instalacji fotowoltaicznej. Dotychczasowe efekty pracy paneli fotowoltaicznych sprawiły, że inwestor chce teraz zwiększyć ich moc o 1/3.

Hala Gdańsk-Sopot sp. z o.o. ogłosiła przetarg na realizację trzeciego etapu budowy systemu fotowoltaicznego na dachu hali ERGO ARENA.

Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznej zainstalowanej na jednej z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce wynosi 200 kWp.

REKLAMA

Instalacja o mocy 100 kWp uruchomiona w pierwszym etapie pracuje od sierpnia 2020 roku. Za jej wykonanie odpowiadał zwycięzca pierwszego przetargu – firma SolarSpot, która do budowy instalacji wykorzystała 246 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 405 Wp, obsługiwanych przez cztery falowniki marki SolarEdge o jednostkowej mocy 25 kW.

W ubiegłym roku ta instalacja wytworzyła 102,6 MWh energii elektrycznej, a tegoroczna produkcja wynosi już około 52 MWh.

Łącznie od sierpnia 2020 roku instalacja wyprodukowała ponad 173 MWh energii, z czego 100 proc. zostało wykorzystane na miejscu do zasilenia infrastruktury hali. Przełożyło się to na oszczędności na rachunkach za energię rzędu 125 tys. zł. Według szacunków inwestora oznacza to około 4-letni okres zwrotu.

Instalacja wykonana w drugim etapie – dołożono 100 kWp – pracuje od tygodnia i na razie generuje uzyski energii na podobnym poziomie jak system wykonany w pierwszym etapie.

Wykonawcą w drugim etapie była firma Tamalk Sp. z o.o., która dostarczyła instalację złożoną z 220 paneli JA Solar o mocy 455 Wp, obsługiwanych przez 4 falowniki SolarEdge o mocy 25 kW każdy. 

REKLAMA

Po rozbudowie moc instalacji zwiększy się do 300 kWp. Otwarcie ofert w przetargu dotyczącym wykonania trzeciego etapu nastąpi 15 czerwca br. Dokumentacja przetargowa jest dostępna pod tym linkiem.

W planach kolejne inwestycje OZE

Na rozbudowie instalacji do 300 kWp operator ERGO ARENA nie chce poprzestać.

Jak poinformował w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Bogdan Klinkosz, pełnomocnik zarządu ds. strategii ESG w spółce Hala Gdańsk-Sopot Sp. z o.o., w planach jest rozbudowa systemu fotowoltaicznego o kolejne 200 kWp. Analizowana jest również inwestycja w turbiny wiatrowe.

Dodatkowe inwestycje pozwoliłyby jeszcze bardziej zwiększyć udział autokonsumpcji i oszczędności w ogromnym obiekcie, który w skali roku zużywa około 2,5 GWh energii.

– Docelowa moc zainstalowanych paneli na dachu ma pozwalać na pokrycie 2530 proc. łącznego zużycia energii elektrycznej przez halę wraz z terenem zewnętrznym. Stawia to nas pod tym względem na pozycji lidera w kraju i w ścisłej czołówce w Europie – komentuje Bogdan Klinkosz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.