Tauron kupi panele fotowoltaiczne za 10,6 mln euro

Tauron kupi panele fotowoltaiczne za 10,6 mln euro
ML System

Polski producent paneli fotowoltaicznych i rozwiązań dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, ML System, podpisał umowę z Tauronem o wartości 10,6 mln euro na dostawę modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 37,1 MW. Zostaną one zainstalowane na największej obecnie budowanej farmie fotowoltaicznej w Polsce.

Farma fotowoltaiczna, na którą panele dostarczy ML System, powstaje w Mysłowicach na Śląsku. Pod inwestycję zostanie wykorzystany teren, który wcześniej służył do składowania odpadów paleniskowych.

Docelowo cała farma fotowoltaiczna ma osiągnąć moc około 100 MW. W Mysłowicach zostanie zainstalowanych w sumie 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada 22 boiskom do piłki nożnej.

REKLAMA

Na etapie, do którego moduły fotowoltaiczne dostarczy ML System, ma powstać 37 MW. Szacowana produkcja energii z tej fazy inwestycji to 39 GWh energii elektrycznej rocznie.

Pierwsza energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach ma popłynąć w 2023 roku. 

Na realizację pierwszego etapu ogromnego projektu fotowoltaicznego w Mysłowicach Tauron otrzyma 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł. Umowa o unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Coraz większy portfel zamówień

Dawid Cycoń, prezes ML System, informuje, że dzięki kontraktowi od Taurona portfel zamówień spółki wzrośnie do ponad 170 mln zł.

REKLAMA

Fakt, że moduły zainstalowane zostaną na aktualnie największej budowanej farmie fotowoltaicznej w Polsce, to dla nas duża nobilitacja. Cieszymy się, że krajowe spółki energetyczne wspierają polskich producentów, wzmacniając konkurencyjność rodzimego przemysłu – komentuje Dawid Cycoń.

– Stawiamy na dywersyfikację sprzedaży – nie tylko umacniamy naszą pozycję w segmencie fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP, uniezależniając się od rynku prosumenta, ale także rozwijamy nasz potencjał w segmencie szkła powłokowego oraz realizujemy kolejne kamienie milowe w ramach strategii „nowej ery kwantowej” – dodaje prezes ML System.

ML System w pierwszym kwartale 2022 roku wypracował 54,93 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 26,28 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to wzrost o 109 proc. r/r. Wynik EBITDA spółki wyniósł 5,32 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 2,52 mln zł (wzrost o 112 proc.).

W okresie od stycznia do marca 2022 roku ML System zanotował stratę netto w wysokości 2,75 mln zł – wobec straty na poziomie 459 tys. w pierwszym kwartale wcześniejszego roku. Jako przyczyny tego stanu rzeczy spółka wymienia problemy odczuwane przez całą branżę fotowoltaiczną: sytuację na rynku cen surowców, materiałów i podwykonawstwa oraz zwiększone koszty pracy.

Ponadto strata za pierwszy kwartał miała wynikać z wyższych kosztów finansowych spółki oraz inwestycji w projekty badawczo-rozwojowe, które spowodowały wzrost amortyzacji o około 4,1 mln zł r/r.

W pierwszym kwartale br. ML System osiągnął rekordową wartość portfela zamówień rzędu 120 mln zł. Dawid Cycoń łączył ten wynik z rosnącym zainteresowaniem w segmencie oferowanego przez firmę szkła powłokowego.

– Za 20 mln zł z rekordowego portfela zamówień do realizacji w 2022 roku odpowiada szkło powłokowe. Aż połowę tej kwoty (10 mln zł) z kolei stanowią moduły z powłoką kwantową – QGlass. To właśnie szkło powłokowe, w wariancie pasywnym i aktywnym, budować będzie strategiczną przewagę firmy na atrakcyjnych rynkach: BIPV, stolarki fasadowej i otworowej, a w szerszej perspektywie także automotive – komentował Cycoń.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.