mBank przyznał kredyty na 39 farm fotowoltaicznych

mBank przyznał kredyty na 39 farm fotowoltaicznych
Adres Simon, Unsplash

Czołowy pod względem finansowania inwestycji w OZE bank w Polsce przyznał kolejne kredyty na odnawialne źródła energii. Tym razem otrzyma je duński deweloper Nordic Solar, który zbuduje w naszym kraju spory portfel farm fotowoltaicznych. Celem duńskiej firmy jest osiąganie zwrotu z inwestycji w PV na poziomie 711 proc. Jak jednak przyznaje Nordic Solar, opłacalności inwestycji w fotowoltaikę w Polsce zaczynają zagrażać rosnące koszty finansowania.

mBank przyznał kredyty na budowę 39 farm fotowoltaicznych – o łącznej mocy około 37 MW – które pojawią się w północno-zachodniej i centralnej Polsce. Właścicielami tych projektów jest 7 spółek celowych należących do duńskiej firmy Nordic Solar A/S.

– Nadal widać, że projekty fotowoltaiczne są stabilną i bezpieczną inwestycją, nawet w czasach zawirowań na świecie – komentuje kolejne inwestycje w polskiej fotowoltaice Nikolaj Hoff, prezes zarządu Nordic Solar A/S.

REKLAMA

W transakcji zakładającej finansowanie i refinansowanie kolejnych projektów fotowoltaicznych doradztwo na rzecz mBanku prowadził zespół ekspertów z kancelarii Bird & Bird, którym kierował Maciej Georg.

Była to już kolejna w ostatnich latach transakcja finansowania projektów fotowoltaicznych, jaką przeprowadziliśmy z mBankiem, a trzecia z firmą Nordic Solar A/S jako kredytobiorcą. Należy cieszyć się z tego, że pomimo wojny za naszą wschodnią granicą inwestorzy zagraniczni nie rezygnują z inwestowania w Polsce i kontynuują rozpoczęte już projekty, a także zaczynają nowe, zaś polskie i zagraniczne banki nie odmawiają im finansowania tych projektów – komentuje Maciej Georg.

Za due diligence projektu odpowiedzialny był Andrzej Nentwig wraz z zespołem z kancelarii GNZ Legal Gorzelnik Nentwig Ziębiński sp.k., współpracującej z Bird & Bird.

Miliardy z mBanku na farmy wiatrowe i fotowoltaiczne

W 2021 roku mBank przeznaczył miliard złotych na kredytowanie budowy nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Nowa strategia mBanku przewiduje, że zapewni on 10 mld złotych finansowania inwestycjom związanym z dekarbonizacją polskiej gospodarki.

REKLAMA

mBank już wcześniej sfinansował inwestycje Nordic Solar w Polsce. W czerwcu 2020 roku ogłoszono przyznanie kredytów na 28 farm fotowoltaicznych, natomiast kilka miesięcy później poinformowano o kolejnej transakcji obejmującej finansowanie i refinansowanie kosztów budowy 26 farm fotowoltaicznych w północno-zachodniej części naszego kraju. 

Poza Polską Nordic Solar buduje elektrownie fotowoltaiczne m.in. w Danii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Portugalii. Na koniec 2021 roku firma z Danii zrealizowała farmy PV o mocy 326 GW.

Wyższe koszty finansowania i wyższe przychody

Wyłącznie w naszym kraju Nordic Solar na koniec 2021 roku miał posiadać farmy PV o mocy 109,5 MW, które w ubiegłym roku wygenerowały 4,34 mln euro przychodów i EBITDA na poziomie 3,15 mln euro.

Model biznesowy duńskiej firmy zakłada generowanie z inwestycji w farmy fotowoltaiczne zwrotu na poziomie 7–11 proc. Średni zwrot osiągnięty w projektach zrealizowanych w ostatnich latach, który wypracował Nordic Solar, ma sięgać 9,7 proc.

W ostatnim raporcie finansowym duńska firma podkreślała wzrost kosztów finansowania inwestycji w fotowoltaikę w Polsce, który jednak jest równoważony przez wzrost gwarantowanych stawek za energię – powiększanych w systemie aukcyjnym o średnią inflację.

Ponadto korzystnie na rentowność polskich inwestycji miało wpłynąć zawarcie komercyjnych umów PPA i przesunięcie rozliczania w systemie aukcyjnym – ta operacja przełożyła się na zapewnienie wyższych przychodów ze sprzedaży energii niż byłyby osiągane w mechanizmie aukcyjnym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.