Dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne PGE

Dofinansowanie na farmy fotowoltaiczne PGE
PGE Energia Odnawialna

Polska Grupa Energetyczna pozyskała unijne dofinansowanie w formie preferencyjnych pożyczek na budowę farm fotowoltaicznych, których CAPEX ma sięgnąć w sumie około 33 mln zł.

Spółka PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE uzyskała nieoprocentowana pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę dwóch farm fotowoltaicznych: Gutki 1 i Gutki 2 w województwie podlaskim. 

Wartość każdej inwestycji wynosi 16,4 mln zł, a przyznane pożyczki sięgają po 13,9 mln zł. Dofinansowanie ma pokryć koszty inwestycyjne w 85 procentach

REKLAMA

Nowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 MW powstaną na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych znajdujących się w powiecie grajewskim na Podlasiu. PGE Energia Odnawialna planuje uruchomić inwestycję w połowie 2023 roku.

Po terminowym zrealizowaniu elektrowni fotowoltaicznych Gutki 1 i 2 spółce zostanie umorzona część kredytu w wysokości blisko 3,3 mln zł.

Dofinasowanie w obu przypadkach pochodzi z finansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 20142020.

REKLAMA

Do 3 GW mocy w fotowoltaice

Projekty Gutki 1 i 2 są elementem planu inwestycyjnego PGE, który zakłada zbudowanie do 2030 roku instalacji słonecznych o łącznej mocy około 3 GW.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel około 3 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe przedsięwzięcia.

Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek Skarbu Państwa, ale również – tak jak w przypadku PV Gutki 1 i 2 – na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA).

W ramach mechanizmu aukcyjnego zrealizowane zostaną m.in. 23 projekty, które wygrały zeszłoroczne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i mazowieckim.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.