PGE chce wykorzystać popiół ze spalania węgla przy budowie farm PV

PGE chce wykorzystać popiół ze spalania węgla przy budowie farm PV
PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna analizuje możliwość wykorzystania popiołu ze spalania węgla w elektrowniach do produkcji elementów konstrukcyjnych nowych farm fotowoltaicznych. Innowacyjne rozwiązanie zaproponował PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE zajmująca się gospodarką obiegu zamkniętego.

Obecnie PGE Energia Odnawialna do realizacji inwestycji fotowoltaicznych wykorzystuje standardowe materiały konstrukcyjne. Panele montowane są na stalowych wspornikach wbijanych w grunt.

Jednak, jak informuje spółka, rosnące ceny stali oraz niepewność związana z terminowością dostaw spowodowały, że zaczęła ona rozważać możliwość skorzystania z alternatywnych rozwiązań technologicznych. Projekt PGE Ekoserwis zakłada wyprodukowanie modułów balastowych z wykorzystaniem do tego celu materiału powstałego w wyniku spalania węgla.

REKLAMA

Wstępne analizy mają wskazywać na liczne zalety tego rozwiązania. Zastosowanie modułów balastowych może być efektywniejsze finansowo, a także ograniczyć wpływ na środowisko naturalne.

Produkcja modułów balastowych pozwala na wykorzystanie popiołu lotnego, a potencjalnie także innych ubocznych produktów spalania. Wpisuje się to w realizację działań Grupy PGE związanych z gospodarką obiegu zamkniętego.

Do każdego podłoża

PGE Ekoserwis zapewnia, że moduły balastowe będą miały najwyższe parametry jakościowe. Dotyczy to m.in. odporności na zmienne warunki atmosferyczne i środowiskowe.

REKLAMA

Znaczącym atutem modułów ma być również to, że będzie je można zainstalować na niemal każdym podłożu, również takim, na którym stosowanie konstrukcji wbijanych jest utrudnione lub niewykonalne.

W ciągu najbliższych miesięcy PGE Energia Odnawialna i PGE Ekoserwis przeprowadzą analizy i badania związane z możliwym wykorzystaniem modułów balastowych na farmach fotowoltaicznych. Po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja o możliwości zastosowania innowacyjnego rozwiązania na szerszą skalę.

Zgodnie z przyjętym przez Grupę PGE Programem PV zamierza ona do 2030 roku zbudować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 GW. Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel około 3 tys. hektarów gruntów, na których mogą powstać farmy o mocy ponad 2 GW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe przedsięwzięcia.

Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek Skarbu Państwa, ale również na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

PGE Ekoserwis pracuje nad rozwiązaniami zgodnymi z gospodarką obiegu zamkniętego. Spółka oferuje ponad 200 wyrobów wytworzonych na bazie odpadów i ubocznych produktów z energetyki dla różnych gałęzi gospodarki – np. budownictwa, inżynierii lądowej i kolejowej czy rolnictwa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.