Norwegowie mają nowy pomysł na dachową fotowoltaikę

Norwegowie mają nowy pomysł na dachową fotowoltaikę
Over Easy Solar

Norweska firma Over Easy Solar na dachu jednego z budynków w Oslo zbudowała nietypową instalację fotowoltaiczną, umieszczając pionowo ogniwa na podłożu obsadzonym roślinnością.

Nietypowa instalacja fotowoltaiczna została umieszczona na dachu jednej ze szkół w Norwegii i ma moc 5 kW. Jak informuje „PV Magazine”, panele złożone z pojedynczych ogniw zamontowano w pionie do wysokości 31,4 cm.

Taki sposób montażu sprawił, że nie było konieczności zastosowania konstrukcji ingerującej w poszycie dachu czy balastów, które byłyby niezbędne przy montażu bardziej tradycyjnej dachowej instalacji PV. Waga instalacji w przeliczeniu na 1 m2 to 10 kg.

REKLAMA

Panele mają być ustawiane w orientacji wschód-zachód i produkują energię z dwóch stron. W ten sposób maksymalizowana jest poranna i popołudniowa produkcja – w przeciwieństwie do tradycyjnego południowego ustawienia paneli, przy którym szczytowa produkcja przypada na godziny południowe. W ten sposób ma być maksymalizowana autokonsumpcja energii.

Over Easy Solar 

Pionowe ustawienie paneli ma ponadto wpływać na mniejsze straty energii, które w przypadku tradycyjnego ustawienia generują zabrudzenia czy zalegający na panelach śnieg.

Dodatkową zaletą instalacji systemu oferowanego przez Over Eeasy Solar ma być krótki czas realizacji. Norwegowie deklarują, że w porównaniu do przygotowania i instalacji tradycyjnego systemu fotowoltaicznego czas potrzebny na zaplanowanie i instalację ich systemu jest krótszy o 90 proc.

Rozwiązanie opracowane przez norweską firmę zostało docenione prze ekspertów europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej Solar Power Europe. Podczas odbywającej się w marcu tegorocznej edycji konferencji SPE Over Easy Solar firma zdobyła tytuł start-upu roku.

REKLAMA

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.