System fotowoltaiczny zbierający deszczówkę do chłodzenia paneli

System fotowoltaiczny zbierający deszczówkę do chłodzenia paneli
fot. YouTube/CNA

Firma Sembcorp Industries otworzyła farmę słoneczną zintegrowaną z systemem zbierania wody deszczowej. Farma PV składająca się z dwóch instalacji ma łączną moc 17,6 MWp. Według szacunków zbierać będzie do 170 tys. m3 deszczówki rocznie.

Sembcorp Tuas Solar Farm to farma fotowoltaiczna w Singapurze, postawiona na terenie około 10 hektarów wolnych gruntów znajdujących się w dwóch lokalizacjach: Tuas Bay Lane i Tuas West Drive. Zainstalowano na niej łącznie 33 580 paneli słonecznych. System ma produkować około 22 GWh energii rocznie.

Farma PV została zaprojektowana jako instalacja modułowa i elastyczna. Wykorzystuje ruchome panele słoneczne, ruchomy transformator i hybrydowe podstacje SPPG (solar photovoltaic power generation). Elementy te można będzie przetransportować w inne miejsce, kiedy teren zostanie przeznaczony do innych zastosowań.

REKLAMA

Recykling deszczówki

Na Sembcorp Tuas Solar Farm I, położonej przy Tuas Bay Lane, zainstalowano pierwszy w Singapurze zintegrowany system zbierania wody deszczowej. Instalacja solarna oprócz wytwarzania energii słonecznej ma w skali roku zbierać i oczyszczać do 170 tys. m3 deszczówki (to ilość potrzebna do napełnienia 68 basenów olimpijskich).

Woda zbierana jest za pomocą sieci drenażowej umieszczonej pomiędzy panelami słonecznymi i podłączonej do podziemnego zbiornika na wodę, który został zbudowany w systemie geokomórkowym.

REKLAMA

Zbierana deszczówka będzie oczyszczana i neutralizowana zapachowo. Następnie ma być wykorzystywana do celów niespożywczych, przede wszystkim do czyszczenia paneli słonecznych na miejscu oraz ich chłodzenia.

Farma Tuas została zbudowana w ramach trzeciej fazy rządowego programu SolarLand, uruchomionego w 2018 roku. Zakłada on dostarczanie energii słonecznej do sieci krajowej poprzez instalowanie paneli słonecznych na wolnych gruntach.  

Projekt wpisuje się w ekologiczną strategię Singapuru, w której ustalono krajowy cel uzyskania co najmniej 1,5 GWp mocy z energii słonecznej do 2025 roku i 2 GWp do 2030 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.