Australijska fotowoltaika zasili Singapur
Rząd Australii umieścił projekt AAPowerLink firmy Sun Cable na liście priorytetów infrastrukturalnych. AAPowerLink to projekt wielkiego kompleksu elektrowni fotowoltaicznych połączonego z magazynem energii elektrycznej i jej przesyłem za pomocą kabli poprowadzonych po morskim dnie. Wyprodukowana energia trafi aż do Singapuru.
Wielka elektrownia fotowoltaiczna, która ma być podstawą projektu Australia-Asia PowerLink (AAPowerLink), ma osiągnąć moc zainstalowaną do 20 GW. Elektrownia będzie zajmować powierzchnię 12 tys. hektarów. Do tego planowane jest postawienie magazynów energii o pojemności 36–42 GWh. Projekt uzyskał status gotowości inwestycyjnej, wobec czego Sun Cable planuje ruszyć z pozyskaniem finansowania, a następnie realizacją inwestycji. Rozpoczęcie prac ziemnych zaplanowano na 2024 rok.
Pierwsze dostawy energii z regionu Barkly w australijskim Terytorium Północnym (Northern Territory, NT) do regionu Darwin mają się rozpocząć od 2027 roku. Dwa lata później inwestycja ma osiągnąć pełną operacyjność, łącznie z możliwością dostarczania energii do Singapuru za pośrednictwem kabli podmorskich.
– AAPowerLink umożliwi wzmocnienie gospodarki w długim okresie dzięki kontraktom, wynagrodzeniom i dywersyfikacji gospodarczej. Będzie stymulować zwiększony potencjał i zdobywanie umiejętności w sektorze budowlanym i technologicznym dzięki tworzeniu miejsc pracy i szkoleniom w okresie eksploatacji projektu, a także utoruje drogę do powstania i rozwoju nowych zielonych gałęzi przemysłu – komentuje David Griffin, założyciel i dyrektor generalny Sun Cable.
Jak podaje Sun Cable, w ramach projektu AAPowerLink, który przewiduje dostarczanie energii elektrycznej do Singapuru, położone zostaną 4,2 tys. kilometrów podmorskiego kabla HVDC. Dostawy energii z Australii mają zaspokoić 15 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w Singapurze.
Koszt realizacji projektu AAPowerLink oszacowany został na ponad 30 mld dolarów australijskich (około 94 mld zł). Wspierają go australijscy miliarderzy Andrew Forrest i Mike Cannon-Brookes, którzy już zainwestowali 210 mln dolarów australijskich (ponad 650 mln zł) w budowę podmorskiego kabla przesyłowego.
Według wyliczeń od 2028 roku projekt może generować przychody na poziomie 2 mld dolarów australijskich (ponad 6 mld zł) rocznie z eksportu energii elektrycznej. Ma też spowodować powstanie 14 tys. miejsc pracy.
W maju br. rząd Terytorium Północnego przyjął przepisy ułatwiające realizację inwestycji AAPowerLink.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.