RWE wybrał wykonawcę polskich farm PV

RWE wybrał wykonawcę polskich farm PV
Intec

Niemiecka grupa energetyczna RWE rozpoczyna budowę sporego portfela elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Do ich realizacji został wybrany wykonawca z Niemiec.

RWE – jeden z największych inwestorów na globalnym rynku zielonej energii – zbuduje w Polsce elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25 MW, na co złożą się projekty realizowane w 25 lokalizacjach. W każdej z nich powstanie farma PV o mocy do 1 MW.

Farmy fotowoltaiczne RWE powstaną w pobliżu Poznania, Leszna, Szczecina, Torunia i Elbląga. Wszystkie mają być gotowe jeszcze w tym roku. W skali roku – według prognozy podanej przez wykonawcę – będą one produkować około 20 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Za realizację tych inwestycji będzie odpowiedzialna niemiecka firma Intec Energy Solutions, która zatrudnia około 400 pracowników i ma na koncie wykonanie ponad 130 elektrowni fotowoltaicznych o skumulowanej mocy ponad 1,7 GW.

Po zrealizowaniu farm fotowoltaicznych dla RWE Intec będzie również zapewniać utrzymanie i serwis tych projektów w okresie 2 lat.

Intec w realizacji kolejnych projektów fotowoltaicznych współpracuje z chińskim producentem paneli fotowoltaicznych Chint Solar.

Niemiecki EPC ogłosił ostatnio, że Chint będzie jego partnerem w kontrakcie zakładającym zaprojektowanie i wybudowanie ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w pobliżu miasta Ratesti na południu Rumunii. Inwestycja ta zakłada uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 154 MW. Uwagę zwraca konserwatywna – jak na tę lokalizację – prognoza generacji, która zakłada wytwarzanie co roku około 124 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne RWE w Polsce

W naszym kraju niemiecka grupa buduje także farmy wiatrowe na lądzie i przygotowuje się do budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 350 MW. Rozwija  także kolejne projekty fotowoltaiczne.

W 2020 roku niemiecki koncern energetyczny złożył skutecznie oferty sprzedaży energii z portfela elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW AC, które mają powstać w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim – blisko pozostałych projektów RWE, które wygrały aukcję w 2019 roku (w sumie 32 MW AC), jak również w pobliżu istniejących lądowych farm wiatrowych RWE.

Na początku tego roku RWE poinformował o uzyskaniu wsparcia dla kolejnych projektów fotowoltaicznych w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu zeszłego roku. W tej aukcji RWE uzyskał kontrakty różnicowe dla projektów o mocy 20 MW AC.

Dziewięć elektrowni fotowoltaicznych zgłoszonych do ostatnich aukcji, o łącznej mocy około 7 MW AC, powstanie w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim. Dwie kolejne instalacje fotowoltaiczne. o łącznej mocy 14 MW AC, powstaną na Dolnym Śląsku. Oddanie do użytku tych inwestycji jest planowane na koniec 2023 roku, w zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

Polskie aktywa złożą się na globalny portfel odnawialnych źródeł energii należących do RWE, które według planów niemieckiej grupy do 2030 roku mają osiągnąć moc 50 GW. W tym celu RWE zainwestuje w tej dekadzie 50 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.