PGE z umowami na farmy fotowoltaiczne o mocy 25 MW

PGE z umowami na farmy fotowoltaiczne o mocy 25 MW
PGE Energia Odnawialna

Spółka PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę czterech farm fotowoltaicznych, które powstaną na Mazowszu i Podlasiu.

Farmy fotowoltaiczne, których realizacji dotyczy zawarta umowa, zostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2023 roku na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych w powiatach grajewskim i łosickim.

W pierwszym przypadku zlokalizowane w województwie podlaskim projekty fotowoltaiczne o nazwie PV Gutki 1 i PV Gutki 2 będą miały po 6 MW mocy.

REKLAMA

Wartość każdej z tych inwestycji została oszacowana przez PGE na 16,4 mln zł, z czego 85 proc. pokryje preferencyjna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po terminowym zrealizowaniu elektrowni fotowoltaicznych Gutki 1 i 2 spółce zostanie umorzona część kredytu w wysokości blisko 3,3 mln zł.

Natomiast realizowane w województwie mazowieckim farmy fotowoltaiczne o nazwie PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2 będą miały odpowiednio 5 i 8 MW mocy. Łączna roczna produkcja wszystkich farm może wynieść ponad 20 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 8 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

REKLAMA

Uruchomienie budowy PV Gutki 1, PV Gutki 2, PV Huszlew 1 i PV Huszlew 2 jest częścią tegorocznego pakietu inwestycyjnego PGE Energia Odnawialna. Zakłada on m.in. uzyskanie pozwoleń na budowę projektów PV o mocy około 260 MW.

Największym projektem jest instalacja o mocy 153 MW, składającą się dwóch farm – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2. Główna jej część (100 MW) powstanie do końca 2023 roku na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,48 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.