Rekordowy czerwiec dla polskiej fotowoltaiki

Rekordowy czerwiec dla polskiej fotowoltaiki
Unsplash

W ubiegłym miesiącu zainstalowane w Polsce elektrownie fotowoltaiczne znowu pobiły miesięczny rekord produkcji energii elektrycznej. Generacja z PV w czerwcu okazała się wyraźnie wyższa od produkcji energii z farm wiatrowych.

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, że w czerwcu elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do krajowych sieci w sumie 1332,1 GWh energii elektrycznej, bijąc tym samym rekord z maja, kiedy krajowa fotowoltaika po raz pierwszy dostarczyła do sieci w skali miesiąca ponad 1 TWh energii elektrycznej.

Według PSE w maju krajowe elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do systemu elektroenergetycznego w sumie 1212,8 GWh energii, notując rekordowy poziom produkcji 18 maja po godz. 13, kiedy pracowały z mocą ponad 6,56 GW.

REKLAMA

Najwyższy eksport energii z fotowoltaiki do krajowego systemu elektroenergetycznego w czerwcu miał miejsce 24 czerwca około godz. 13, kiedy elektrownie PV pracowały z odnotowaną przez PSE mocą około 6,25 GW, a więc niższą od rekordu z maja.

W pozostałych dniach w czerwcu w godzinach południowych fotowoltaika regularnie przekraczała poziom 4–5 GW, praktycznie nie schodząc, nawet przy gorszych warunkach pogodowych, poniżej 3 GW.

REKLAMA

W czerwcu generacja z krajowej fotowoltaiki okazała się wyraźnie wyższa od wolumenu energii, którą w ubiegłym miesiącu do sieci wprowadziły zainstalowane w Polsce elektrownie wiatrowe. Wyprodukowały one 939,8 GWh energii elektrycznej – mniej niż w maju, kiedy produkcja z wiatru sięgnęła 1429,4 GWh, a także znacznie mniej niż w kwietniu (1819,3 GWh).

Autokonsumpcja poza statystyką 

Co istotne, realna produkcja energii z elektrowni fotowoltaicznych w Polsce jest istotnie wyższa od poziomu pokazywanego przez PSE. Operator krajowego systemu elektroenergetycznego odnotowuje tylko energię wprowadzoną z PV do sieci, nie liczy natomiast energii produkowanej i konsumowanej od razu przez prosumentów. Część generacji z PV podlegająca autokonsumpcji wpływa natomiast na obniżenie ogólnego zapotrzebowania na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Tymczasem zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce w około 3/4 bazuje na instalacjach prosumenckich, których celem co do zasady jest produkcja energii w pierwszej kolejności na potrzeby własne prosumentów.

Z ostatnich danych Agencji Rynku Energii wynika, że na koniec kwietnia moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła w sumie 9,98 GW i zwiększyła się w ciągu roku ponad dwukrotnie. Na koniec kwietnia zeszłego roku sięgała jeszcze 4,74 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.