Wzrost ceny energii z fotowoltaiki w niemieckich aukcjach

Wzrost ceny energii z fotowoltaiki w niemieckich aukcjach
Conergy

W kolejnej w tym roku aukcji dla inwestorów chcących uzyskać gwarantowaną taryfę za sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych Bundesnetzagentur, federalny regulator rynku energetycznego, odnotował ponownie wzrost średnich cen zgłoszonych przez oferentów.

W najnowszej aukcji dla inwestorów, którzy chcą uzyskać publiczne gwarancje sprzedaży energii z naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, do zagospodarowania było wsparcie pozwalające na budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1126 MW

W poprzednich aukcjach zgłaszano oferty na większą skumulowaną moc niż oferowana przez Bundesnetzagentur, tym razem jednak było ich mniej. Złożono w sumie 116 ofert dotyczących budowy elektrowni fotowoltaicznych o mocy 714 MW.

REKLAMA

Niemiecki regulator rynku energetycznego tłumaczy to faktem, że w tym roku wsparcie dla inwestorów chcących uzyskać gwarancje sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych zostało wyraźnie zwiększone. O ile w ubiegłym roku w aukcjach zaoferowano gwarancje sprzedaż energii z farm PV o skumulowanej mocy 1850 MW, o tyle w tym roku ma to być w sumie 3600 MW.

Jednak Bundesnetzagentur wskazuje też na przyczyny, które mogą wynikać z obecnej sytuacji rynku fotowoltaicznego, w tym problemy podażą i nieprzewidywalne ceny modułów PV.


W aukcji ostatecznie wsparciem objęto 109 ofert na łączną moc 696 MW.

Najwięcej inwestycji zostanie zrealizowanych w Bawarii (z tego regionu wygrały 64 oferty na 399 MW), a także w landzie Szlezwik-Holsztyn (sześć ofert na 72 MW) oraz w Dolnej Saksonii (siedem ofert na 45 MW).

REKLAMA

Uwzględniając rodzaj lokalizacji, najwięcej instalacji powstanie na gruntach rolnych (budowę farm fotowoltaicznych na takich gruntach umożliwia m.in. Bawaria) – inwestorzy zrealizują na nich 55 farm PV o mocy 372 MW, z czego 43 instalacje o mocy 297 MW powstaną w Bawarii.

Sporo instalacji – 35 na łączną moc 211 MW – zostanie ponadto zrealizowanych na terenach w pobliżu autostrad i torów kolejowych.

Wzrost ceny

Rosnące koszty inwestycji w fotowoltaikę wraz z mniejszą podażą ofert sprawiły, że w ostatniej aukcji znowu wzrosła średnia cena energii z ofert objętych wsparciem (55,1 EUR/MWh). Najniższa z ofert wyniosła 48,7 EUR/MWh, a najwyższa – 56,9 EUR/MWh.

W poprzedniej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki, której wyniki Bundesnetzagentur ogłosił na początku kwietnia, średnia cena wyniosła 51,9 EUR/MWh. W tamtej aukcji zgłoszono oferty dotyczące 209 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1116 MW, a wsparciem zostały objęte inwestycje na łączną moc 1084 MW. Najniższa cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 40,5 EUR/MWh, a najwyższa – 55 EUR/MWh. 

Średnia cena z aukcji, której wyniki podano w kwietniu, była także wyższa od średniej ceny z wcześniej aukcji (50 EUR/MWh).

Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zbliża się do 60 GW, jednak wzrost mocy notowany w ostatnich latach był głównie zasługą segmentu mniejszych, dachowych elektrowni PV. W tym przypadku inwestorzy nie muszą startować w aukcjach, aby uzyskać gwarantowane na 20 lat stawki za sprzedaż energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.