Mniej prosumentów w maju, ale załamania z powodu net-billingu nie było

Mniej prosumentów w maju, ale załamania z powodu net-billingu nie było
fot. Zielona-Energia.com

W Polsce mamy już ponad milion prosumentów, z czego połowa przybyła tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najnowsze dane za maj pokazują jednak pewne spowolnienie w liczbie przyłączanych mikroinstalacji w stosunku do rekordów z wcześniejszych miesięcy, co można tłumaczyć wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń i spowodowaną tym niepewnością wśród inwestorów.

Z informacji przekazanych wcześniej przez Agencję Rynku Energii wynikało, że moc prosumenckich mikroinstalacji na koniec kwietnia br. osiągnęła 7660,53 MW i zwiększyła się w skali miesiąca aż o 745,17 MW. Wszystkich mikroinstalacji w Polsce na koniec kwietnia było 1 059 924, a ich przeciętna jednostkowa moc odnotowana przez ARE w kwietniu wyniosła 7,9 kW.

Rekordowy wzrost liczby nowych prosumentów w kwietniu był efektem głównie uwzględnienia mikroinstalacji zgłaszanych do operatorów systemów dystrybucyjnych w marcu i przyłączanych do sieci w kolejnych tygodniach, co pozwalało nowym prosumentom jeszcze wejść do „starego” systemu rozliczeń w formie opustów.

REKLAMA

Spowolnienie w maju

Jak wyglądała sytuacja w zakresie przyłączeń mikroinstalacji prosumenckich w maju? Dane na ten temat przekazała właśnie Agencja Rynku Energii. Wynika z nich, że na koniec maja całkowita moc mikroinstalacji w Polsce wzrosła do 7800,29 MW, na co złożyło się 1 083 900 instalacji.

Oznacza to, że wyłącznie w maju w rejestrze Agencji Rynku Energii przybyło 23 976 mikroinstalacji o łącznej mocy 139,76 MW (zwraca uwagę niższa średnia jednostkowa moc 5,8 kW wobec 7,9 kW w kwietniu).

Wolumen nowych prosumentów za maj jest wyraźnie niższy od zanotowanego przez ARE za kwiecień (93,5 tys.) oraz marzec (44,5 tys.) i luty (54,8 tys.). Należy jednak zwrócić uwagę, że były to rekordowe miesiące pod względem wzrostu liczby prosumentów, który wynikał w dużej mierze z przyspieszenia decyzji o inwestycjach w mikroinstalacje w celu skorzystania z rozliczeń w systemie opustów.

Dane dotyczące przyłączeń mikroinstalacji za maj nie różnią się już tak bardzo od danych z wcześniejszych miesięcy, a nawet są lepsze od danych za styczeń br., kiedy liczba prosumentów wzrosła o 21,4 tys.

To, jak szybko rozwijała się w ostatnim roku energetyka prosumencka w Polsce, widać, gdy zestawimy dane Agencji Rynku Energii z maja 2022 roku z danymi na koniec tego samego miesiąca zeszłego roku. W maju 2021 roku ARE odnotowała 567 909 mikroinstalacji o łącznej mocy 3712,3 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy w naszym kraju przybyło niemal 516 000 prosumentów, którzy uruchomili instalacje o skumulowanej mocy 4,08 GW.

Różnicę widać też, gdy porównamy produkcję energii z mikroinstalacji, która trafiła do sieci w maju tego roku i w maju zeszłego roku. Było to odpowiednio 735,7 GWh oraz 324,1 GWh.

Zdecydowanie największy udział pod względem zainstalowanych mocy w segmencie mikroinstalacji w Polsce, wynoszący ponad 99 proc., ma technologia fotowoltaiczna. Potwierdzają to dane ARE zaprezentowane w poniższej tabeli.

Liczba i moc mikroinstalacji w Polsce na koniec maja 2022 roku. Dane: Agencja Rynku Energii 

Ponad 10 GW mocy w fotowoltaice

Segment prosumencki miał ostatnio największy wpływ na ogólny wzrost mocy w polskiej fotowoltaice.

Na koniec kwietnia łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce według Agencji Rynku Energii wynosiła 9981,7 MW. Tymczasem miesiąc później moc PV wzrosła do 10 205,2 GW.  

Fotowoltaika stała się liderem na polskim rynku odnawialnych źródeł energii, jeśli chodzi o moc zainstalowaną, i wyprzedziła na koniec maja energetykę wiatrową (7174,8 MW), hydroenergetykę (985,3 MW), elektrownie biomasowe (847,9 MW) oraz biogazowe (260,1 MW).

Całkowita moc OZE w Polsce na koniec maja wynosiła 19 473,3 MW, rosnąc w stosunku do końca kwietnia o 305,3 MW, a w stosunku do końca maja zeszłego roku – o 5993 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.