Trina uzyskała rekordową sprawność ogniwa PERC typu P
Chiński producent modułów fotowoltaicznych Trina Solar ogłosił, że osiągnął rekordową sprawność 24,5% dla pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego typu P wykonanego w technologii PERC. Zdaniem producenta postęp został osiągnięty m.in. dzięki zastosowaniu wielowarstwowej powłoki antyrefleksyjnej.
W jednym z ostatnich komunikatów Trina Solar ogłosiła, że osiągnęła wydajność na poziomie 24,5% dla krzemowego ogniwa fotowoltaicznego typu P o wymiarach 210×210 mm wykonanego w powszechnie stosowanej technologii PERC.
Jest to ciekawy wynik, ponieważ technologia PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), czyli technologia spodniej pasywacji, jest uznawana za technologię dojrzałą i aktualnie trwają zaawansowane prace nad wdrażaniem kolejnych technologii, które mają ją zastąpić, np. technologii TOPCon, heterozłączy (HJT), wykorzystujących perowskity czy ogniw tandemowych.
Skąd ten wynik?
Jednak zdaniem Chińczyków, oprócz dojrzałości technologii PERC, należy również zwrócić uwagę na niskie koszty jej stosowania, co powinno nadal przekonywać producentów do jej udoskonalania i implementowania w procesach produkcyjnych.
Trina twierdzi, że osiągnięcie sprawności 24,5% było możliwe poprzez równoczesny rozwój poszczególnych technologii stosowanych w ogniwie m.in. wielowarstwowej powłoki antyrefleksyjnej czy super multibusbarów (MBB).
Najnowszy wynik, ogłoszony przez Trina Solar, został potwierdzony przez chińskie Państwowe Kluczowe Laboratorium Nauki i Technologii PV (SKL PVST) oraz przez niezależny Narodowy Instytut Metrologii w Chinach. Co ciekawe, badane ogniwo, jeszcze 12 miesięcy temu miało sprawność na poziomie 23,5%, zatem w ciągu roku udoskonalenia wprowadzone przez Trine zwiększyły sprawność o 1 pkt. procentowy, co należy uznać za spory postęp.
Jak czytamy w komunikacie Triny, osiągnięty wynik jest 24. rekordem świata w zakresie masowej produkcji ogniw krzemowych PERC typu P o długości boku 210 mm. Teraz ogniwa z 24,5-procentową sprawnością mają szansę zostać zastosowane do produkcji nowych modułów fotowoltaicznych o mocy 600W+.
Trwa wyścig
Systematyczna poprawa rekordów ma miejsce także w przypadku innych technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych.
W marcu 2022 roku Trina ogłosiła, że ustanowiła rekord świata dla monokrystalicznego ogniwa krzemowego typu N wykonanego w technologii TOPCon o wymiarach 210 x 210 mm. Podana wówczas sprawność wynosiła 25,5% i została potwierdzona przez Narodowy Instytut Metrologii Chin.
Kilka tygodni później inny chiński producent – Jinko Solar – ogłosił, że na ogniwie fotowoltaicznym typu N wykonanym w technologii TOPCon o wymiarach 182 x 182 mm osiągnął sprawność wynoszącą 25,7% i wówczas wynik ten, potwierdzony przez chiński Narodowy Instytut Metrologii, został uznany za światowy rekord.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.