Duży wzrost przychodów dewelopera PV. Dzięki rynkowi spot

Duży wzrost przychodów dewelopera PV. Dzięki rynkowi spot
Photon Energy

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych deweloper elektrowni PV zrealizuje kolejną inwestycję, w której model biznesowy nie przewiduje długookresowego zabezpieczenia ceny energii. Takie rozwiązanie w realiach stale rosnących cen energii może zapewniać znacznie większe przychody niż rozliczanie się w systemie wsparcia np. w ramach kontraktów różnicowych czy na podstawie wieloletnich korporacyjnych umów PPA potwierdzają to najnowsze wyniki Photona, który sprzedaje energię na rynku spot w przypadku 4/5 swoich elektrowni.

Działający w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i w Australii deweloper elektrowni fotowoltaicznych poinformował o rozpoczęciu budowy kolejnej inwestycji, dla której nie została zabezpieczona długoterminowa sprzedaż energii w formie przyznanego przez państwo kontraktu różnicowego czy komercyjnej umowy PPA (Power Purchase Agreement).  

Photon Energy rozpoczął budowę drugiej rumuńskiej elektrowni fotowoltaicznej, która będzie miała moc wytwórcza 4,7 MWp. Produkcję energii zwiększą moduły typu bifacial zamontowane na jednoosiowych trackerach, które będą dostarczać około 6,8 GWh energii odnawialnej rocznie do sieci Distribuție Energie Electrică Romania.

REKLAMA

Elektrownia, położona w pobliżu Aiud w rumuńskim okręgu Alba, będzie zlokalizowana na 6,6 ha nieużytków i będzie na niej zainstalowane w sumie około 8,7 tys. paneli słonecznych.

Co istotne, podobnie jak w przypadku ogłoszonej wcześniej pierwszej rumuńskiej inwestycji, wyprodukowana energia elektryczna będzie sprzedawana na zasadach rynkowych, czyli bez dotacji ze strony rządu i bez umowy na dostarczanie energii z odbiorcą końcowym. Nowa elektrownia ma rozpocząć działalność w czwartym kwartale 2022 roku.

 

To kolejny krok w realizacji naszej strategii wzrostu ogłoszonej w wytycznych finansowych na rok 2022. Elektrownia w Aiud to kolejny ważny krok w naszych wysiłkach, aby jako IPP (niezależny producent energii), do końca 2022 r. uruchomić w Rumunii instalacje PV o łącznej mocy około 32 MWp i zwiększyć portfel własnych elektrowni do ponad 120 MWp – komentuje Georg Hotar, dyrektor generalny Photon Energy Group.

Po uruchomieniu drugiej farmy fotowoltaicznej w Rumuni spółka będzie posiadać i obsługiwać 90 własnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 102,3 MWp, z czego energia wytworzona przez instalacje o mocy 90 MWp będzie sprzedawana bezpośrednio na rynku energii.

Zarobią więcej na rynku spot

Ostatnie wzrosty cen energii na rynkach hurtowych w Europie sprawiają, że taka strategia okazuje się strzałem w dziesiątkę i pozwala generować większe przychody niż byłyby możliwe w przypadku zabezpieczonych wcześniej po niższych cenach kontraktów długoterminowych. Energia na rynku spot sprzedawana jest w przypadku około 80 proc. elektrowni znajdujących się w portfelu spółki.

Słuszność obranej strategii potwierdzają wyniki za czerwiec, które Photon Energy przedstawił w najnowszym miesięcznym raporcie.

REKLAMA

W tym okresie elektrownie fotowoltaiczne Photona wytworzyły w sumie 14,7 GWh energii elektrycznej, co jest wynikiem o 1/10 lepszym od osiągniętego w analogicznym okresie przed rokiem.

Jeszcze większy okazał się wzrost przychodów. Wyniósł w ujęciu rok do roku aż 57,4 proc. W czerwcu przychody Photona sięgnęły 4,37 mln euro.

Nawet 817 euro/MWh

W przypadku elektrowni fotowoltaicznych w Czechach w czerwcu Photon sprzedawał energię za ponad 760 euro/MWh. Rekordowa cena została osiągnięta w przypadku farmy PV w Mostkovicach  – tam średnia cena sprzedanej energii wyniosła nawet 817 euro/MWh.

Natomiast na Słowacji i na Węgrzech Photon nie sprzedawał energii za mniej niż 215 euro/MWh (wyjątkiem był jeden projekt, w którym uzyskana cena wyniosła „tylko” 90 euro/MWh).

W całej pierwszej połowie 2022 r. Photon Energy miał 15,74 mln euro przychodów – o 60,1 proc. więcej niż w pierwszej połowie zeszłego roku (w raportach miesięcznych spółka nie podaje danych nt. zysku).

Opierając się na prognozach cen energii na pozostałą część 2022 r., deweloper i operator elektrowni PV potwierdza swoje prognozy finansowe dotyczące skonsolidowanych przychodów w 2022 r., które mają wzrosnąć do 65 mln euro z 36,4 mln euro w 2021 r. (wzrost o 78,8% r/r), co ma doprowadzić do wzrostu EBITDA do 18 mln euro z 9,6 mln euro w 2021 r. (+87,8%r/r).

Cel to 600 MW

Photon Energy obecnie rozwija projekty fotowoltaiczne o skali przemysłowej o łącznej mocy ponad 790 MWp na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i w Australii.

Obejmuje to pipeline projektów o mocy 236 MWp w Rumunii, w tym 115 MWp na zaawansowanym etapie rozwoju, z czego część zostanie zbudowana i oddana do użytku w 2023 i 2024 roku. W ten sposób rynek rumuński ma się przyczynić do osiągnięcia celu spółki, jakim jest rozszerzenie portfela IPP do co najmniej 600 MWp na całym świecie do końca 2024 roku.

Swoje projekty fotowoltaiczne Photon Energy rozwija także w Polsce, jednak są one na razie w początkowej fazie przygotowań.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.