Niemcy wprowadzą dotacje do fotowoltaiki na balkonach

Niemcy wprowadzą dotacje do fotowoltaiki na balkonach
Pollo / Wikimedia cc

Niemiecki land chce zaoferować dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonach mieszkań w blokach wielorodzinnych.

Na niemieckim rynku fotowoltaicznym już od dłuższego czasu oferowane są komponenty umożliwiające wykorzystanie paneli fotowoltaicznych na balkonach, dzięki czemu własną energię mogą produkować również mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Przykładem jest urządzenie firmy Indielux, które ma ułatwić montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie i korzystanie z wytwarzanej na miejscu energii. Więcej na ten temat w artykule: Niemcy podłączą więcej fotowoltaiki do gniazd domowych.

REKLAMA

Teraz – wraz z rozwijającym się również w Niemczech kryzysem energetycznym i błyskawicznie rosnącymi cenami energii elektrycznej i gazu – tego rodzaju rozwiązanie staje się coraz bardziej atrakcyjne, a jeden z niemieckich landów chce nawet zachęcić do montażu balkonowych instalacji fotowoltaicznych, oferując na nie dotacje.

Dotacje do 500 euro

Prawo niemieckie pozwala na podłączanie do gniazd domowych wtykowych systemów fotowoltaicznych generujących prąd o maksymalnej mocy wyjściowej 600 W. Co więcej, przed podłączeniem takiego systemu, według normy instalacyjnej DIN VDE 0100-551, wymagana jest konsultacja z elektrykiem, który musi sprawdzić planowane połączenie i zainstalować specjalne gniazdo zasilania.

 

REKLAMA

Właśnie na balkonowe instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 600 W – w praktyce oznacza to instalację jednego modułu o dużej mocy lub dwóch paneli o mniejszej mocy – chce wspierać rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Niemiecki PV Magazine podaje, że władze landu zdecydowały, że na balkonowe systemy fotowoltaiczne działające na zasadzie plug-in będą przyznawane dotacje w wysokości do 500 euro na instalację. Na program dotacji na balkonowe instalacje fotowoltaiczne Meklemburgia-Pomorze Przednie ma udostępnić budżet w wysokości 10 mln euro. Dotacje mają wystartować w październiku.

Bez zbędnej biurokracji

Tego rodzaju instalacje nie wymagają zgody zakładu energetycznego, jednak należy je zgłosić. Jeśli panele fotowoltaiczne chce zamontować w wynajmowanym mieszkaniu najemca, potrzebna jest dodatkowo zgoda właściciela nieruchomości.  

Jak podkreślają władze niemieckiego landu, dzięki temu panele fotowoltaiczne na balkonach można montować bez nadmiernej biurokracji, co pozwoli uruchomić balkonowe instalacje PV szybko, aby jeszcze przed zimą zmniejszyć obciążenia związane z rosnącymi kosztami energii.

Wcześniej rząd landu położonego na północy Niemiec wprowadził inne zachęty mające wspierać m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych w formie carportów.

Oprócz mniejszych dachowych instalacji w Meklemburgii-Pomorzu Przednim powstają też duże naziemne instalacje. Realizowany jest m.in. projekt mający skutkować budową drugiej największej elektrowni PV w Niemczech – zob. Finansowanie dla ogromnej, niesubsydiowanej farmy PV w Niemczech.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.