SunPower Maxeon 6 to prawdopodobnie najwydajniejszy moduł na świecie

SunPower Maxeon 6 to prawdopodobnie najwydajniejszy moduł na świecie
Sunpower Maxeon

Według ostatniej aktualizacji rankingu, który przygotowuje serwisTaiyangNews, dotyczącego wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych najbardziej wydajnym modułem okazał się SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W. W górnej części tabeli znalazły się także moduły Jolywood, REC, Qcells i Canadian Solar.

Portal TaiyangNews publikuje cykliczne raporty dotycące między innymi wydajności modułów fotowoltaicznych od 2017 roku. Z uwagi na dynamikę rozwoju technologii fotowoltaicznych od początku 2022 roku udostępnia także comiesięczny ranking najbardziej wydajnych modułów PV na rynku.

Na listę wyróżnionych modułów fotowoltaicznych mogą trafić tylko te, których sprawność wynosi minimum 21,5%. Jeżeli pojawiają się dwa wykonane w tej samej technologii i charakteryzujące się tą samą sprawnością, to o miejscu w rankingu decyduje moc nominalna modułu. Ponadto w rankingu uwzględniane są tylko moduły dostępne na rynku (których karta katalogowa znajduje się na stronie internetowej producenta), a nie w fazie wprowadzania.

REKLAMA

Moduł, który trafia na listę TaiyangNews, musi być także wyprodukowany z wykorzystaniem ogniw wytworzonych przez producenta modułu, np. SunPower musi budować swoją serie Maxeon na bazie ogniw krzemowych własnej produkcji.

Zwycięzca SunPower Maxeon 6

Według zestawienia na koniec lipca 2022 roku modułem fotowoltaicznym, który charakteryzował się najwyższą sprawnością, został SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W i rekordowej sprawności 22,8%.

Producent z siedzibą w Singapurze wytwarza swoją flagową serię na bazie ogniw własnej produkcji w zastrzeżonej technologii IBC (Interdigitated Back Contact), czyli bezpośredniego tylnego kontaktu. Oznacza to między innymi, że na przedniej stronie ogniwa tworzącego moduł Maxeon 6 nie zobaczymy ani jednego połączenia tzw. bus-bara.

Całość połączeń została ukryta w tylnej części ogniwa, co skutkuje między innymi zwiększoną powierzchnią absorbcji promieniowania słonecznego. To zaś wpływa na zdolność przetwarzania większej ilości docierającego promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

 

REKLAMA

Maxeon 6 ma maksymalną moc 440 W i charakteryzuje się wysoką gęstością mocy na poziomie 229 Wp/m2. Ma wymiary 1032 x 1872 mm i waży 21,8 kg. Moduł wyposażony jest w zintegrowany mikroinwerter marki Enphase.

SunPower może też pochwalić się rekordowo długą gwarancją, którą objęta jest seria Maxeon 6. Wynosi ona 40 lat, zarówno w ramach gwarancji produktowej, jak i gwarancji na moc, która po 40 latach ma wynosić aż 88,25% wydajności początkowej.

Chińczycy na podium

Zaraz za modułem SunPower, na drugim miejscu, uplasował się moduł chińskiego producenta Huasun z serii Himalaya – o mocy 700 W i sprawności 22,53%. W odróżnieniu od modelu Maxeon 6 chiński Huasun jest modułem bifacjalnym, a jego ogniwo jest wykonane w technologii heterozłącza (HJT).

Podium zamyka moduł chińskiego producenta Jolywood, a konkretnie model JW-HD132N o mocy 700 W i sprawności 22,53%. Ten moduł został wykonany z wykorzystaniem ogniw w technologii TOPCon.

Poza podium znalazły się takie marki jak Akcome oraz Candian Solar, których moduły charakteryzowały się sprawnością równą 22,5%, a ich ogniwa wykonano w technologii HJT. Dalej w rankingu uplasowały się moduły producentów SPIC, REC i Qcells, którzy oferują panele fotowoltaiczne o sprawności 22,3%.

Pierwszą dziesiątkę zamykają moduły Jinko Solar i Astroenergy. W przypadku Jinko moduł z serii Tiger Neo osiągnął sprawność 22,26%, natomiast model Astro N5 firmy Astroenergy charakteryzuje się sprawnością na poziomie 22,1%.

Poza pierwszą dziesiątką znalazły się moduły, których sprawność jest poniżej wartości 22% i są to między innymi produkty firm Meyer Burger, Risen, Longi, Trina, JASolar.

W kolejnych publikacjach rankingów należy spodziewać się zmian – chociażby w związku z informacją opublikowaną ostatnio przez chińską firmę Risen. Jej moduł z serii Hyper-ion o mocy 700 W i sprawności wynoszącej 22,53% uzyskał certyfikat instytutu TÜV SÜD.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.