Ten producent sprzedał najwięcej paneli PV w pierwszej połowie 2022

Ten producent sprzedał najwięcej paneli PV w pierwszej połowie 2022
JinkoSolar

O ile w ostatnich latach największą sprzedaż paneli fotowoltaicznych notował chiński producent Longi Solar, o tyle opublikowane właśnie raporty za pierwsze półrocze 2022 roku pokazują, że w tym okresie Longi spadł z pozycji lidera pod względem sprzedaży modułów. Wyprzedził go inny producent z Chin JinkoSolar.

Longi Solar poinformował w raporcie za pierwszą połowę 2022 roku, że w tym okresie sprzedał panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 18,02 GW (w tym 320 MW wykorzystały firmy związane z Longi). Więcej o wynikach finansowych Longi w artykule: Największy na świecie producent paneli PV celuje w 50–60 GW.

Okazuje się, że nie wystarczyło to do utrzymania pozycji lidera wśród producentów paneli fotowoltaicznych. Większą sprzedażą pochwalił się inny chiński producent JinkoSolar, który w pierwszych sześciu miesiącach tego roku miał sprzedać moduły o całkowitej mocy 18,214 GW, w tym wyłącznie sprzedaż w drugim kwartale wyniosła 10,183 GW (oznaczało to wzrost o 156,1 proc. r/r).

REKLAMA

Mniejszą sprzedaż od JinkoSolar zaraportowali też pozostali najwięksi konkurenci Jinko – w tym Trina Solar (18,05 GW) czy JA Solar (15,7 GW). W ten sposób Jinko został globalnym liderem w sprzedaży paneli fotowoltaicznych za pierwszą połowę 2022 roku.

W pierwszej połowie tego roku JinkoSolar odnotował przychody rzędu 5,142 mld dolarów, w tym przychody za drugi kwartał były na poziomie 2,813 mld dolarów, rosnąc o 137,6 proc. r/r (półroczne przychody Longi były wyższe dzięki znaczącej sprzedaży wafli krzemowych i wyniosły ok. 7,31 mld dolarów).

EBITDA chińskiego producenta w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 126 mln dolarów, a w drugim kwartale wzrosła do 186 mln dolarów (wobec EBITDA rzędu 143 mln dolarów w drugim kwartale zeszłego roku).

 

Półroczny skorygowany zysk netto wyniósł 107 mln dolarów, w tym 55 mln dolarów to zysk z drugiego kwartału przy marży na poziomie 2 proc. Wynik netto w ujęciu GAAP w drugim kwartale był jednak ujemny i wyniósł -93 mln dolarów, podczas gdy w pierwszym kwartale wyniósł jeszcze 5 mln dolarów.

Cena polikrzemu rośnie

REKLAMA

W komentarzu na temat wyników za ostatni kwartał i półrocze JinkoSolar podkreśla stale rosnące koszty produkcji, co wynika głównie ze wzrostu kosztów polikrzemu.

Chiński producent informuje, że wzrost cen polikrzemu, który wydarzył się w ostatnich miesiącach – nawet do poziomu 310 RMB/kg (około 45 dolarów/kg) – powinien być obserwowany jeszcze w obecnym kwartaleu, na co wpływ ma wysoki popyt przy jednoczesnych ograniczeniach w produkcji wynikających z restrykcji pandemicznych oraz przerw w dostawach prądu w Chinach.

Jinko przyznaje, że rosnące ceny polikrzemu zmuszają producentów do podnoszenia cen modułów fotowoltaicznych. Zdaniem chińskiej firmy w obecnym kwartale ceny polikrzemu jeszcze wzrosną i osiągną rekordowy poziom, ale w kolejnym kwartale zaczną się stabilizować dzięki uruchomieniu dodatkowych linii produkcyjnych.

Jinko przyznaje przy tym, że na poziom produkcji negatywnie wpływają ograniczenia w dostawach prądu do jego zakładów w prowincji Syczuan, spowodowane upałami i suszą negatywnie wpływającą na pracę elektrowni wodnych – kluczowych dla lokalnego systemu energetycznego.

Na koniec 2022 liderem znowu Longi?

Cel JinkoSolar na cały 2022 rok to sprzedaż wafli, ogniw i modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 35–40 GW. Wyłącznie w trzecim kwartale Jinko chce sprzedać produkty solarne o łącznej mocy 9–10 GW.

Ambitniejszy cel zamierza zrealizować kierownictw Longi Solar, które zakłada sprzedaż w tym roku wafli krzemowych o mocy 90–100 GW, a także modułów o mocy 50–60 GW.

Do końca tego roku JinkoSolar chce osiągnąć zdolności umożliwiające produkcję rocznie 60 GW wafli krzemowych, 55 GW ogniw i 65 GW modułów fotowoltaicznych, przy czym coraz ważniejszy udział w produkcji Jinko ma mieć technologia TOPCon (Jinko chwali się, że rozpoczął masową produkcję ogniw TOPCon o sprawności przekraczającej 24,8 proc.).

Natomiast Longi Solar na koniec tego roku chce mieć linie umożliwiające produkcję wafli o mocy 150 GW, ogniw o mocy 60 GW i modułów o mocy 85 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.