Konstrukcja fotowoltaiczna w technologii nano

Konstrukcja fotowoltaiczna w technologii nano
źródło: solarbotanictrees.com

Londyński start-up Solar Botanic Trees opracował konstrukcję fotowoltaiczną opartą na technologii nano, która kształtem przypomina drzewo i produkuje prąd. Pierwszy prototyp rzeczywistych rozmiarów ma zostać uruchomiony i przetestowany w pierwszym kwartale 2023 roku.

Projekt drzewa fotowoltaicznego, nad którym prace trwają od 2017 roku, powstał przy zaangażowaniu kilku podmiotów, które są partnerami w projekcie Solar Botanic Trees. Należą do nich m.in. Centrum Zaawansowanych Badań nad Produkcją (AMRC) na University of Sheffield, Centrum Zaawansowanych Badań nad Formowaniem (AFRC) na University of Strathclyde, Centrum Technologii Wytwarzania (MTC) z Wielkiej Brytanii oraz Brunel University London.

Konstrukcja drzewa oparta jest na lekkich, jednak – jak zapewnia Solar Botanic Trees – bardzo wytrzymałych materiałach. Generowanie prądu odbywa się za pośrednictwem cienkowarstwowych ogniw słonecznych w kształcie liścia, wykonanych w nanotechnologii fotowoltaicznej 3D. Zastosowano również materiały piezoelektryczne, które mają dodatkowo zintensyfikować wydajność urządzenia.

REKLAMA

Zdaniem Solar Botanic Trees jest to pierwszy tego typu projekt na świecie.

 

Pojedyncze drzewo ma osiągać moc nominalną na poziomie 5 kWp i według informacji producenta będzie w stanie zaspokoić potrzeby jednorodzinnego domu. Twórcy przewidują, że ich produkt oprócz zasilania gospodarstw domowych doskonale nada się do zasilenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a jego konstrukcja pozwoli na instalowanie go w zatłoczonych przestrzeniach publicznych, gdzie zapotrzebowanie na prąd jest coraz większe.

Drzewo magazynujące energię

Zespół Solar Botanic Trees wspomina również, że w przyszłości do fotowoltaicznego drzewa zostanie dodany magazyn energii oraz system zarządzania energią (EMS), co stworzy jeszcze większe możliwości wykorzystywania solarnej konstrukcji, m.in. do radzenia sobie z dysonansem pomiędzy szczytową produkcją energii elektrycznej przez źródło wytwórcze a pikami największego zużycia – poprzez zdecentralizowane magazynowanie energii.

Drzewa solarne wyposażone w baterie mają też nadawać się do budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych o dużej skali, ponieważ będą w stanie w razie potrzeby w krótkim czasie oddać dużą ilość mocy.

REKLAMA

 


W planach kolejne rundy finansowania

Testy prototypu solarnego drzewa zostaną zrealizowane w AMRC na University of Sheffield. Koniec prac przewidziano na pierwszy kwartał przyszłego roku. Jednocześnie opracowywana będzie komercyjna seria produktu, która ma być oferowana w przystępnej cenie w połowie 2023 roku.

Równolegle na pierwsze półrocze 2023 roku zaplanowano rozpoczęcie kolejnej rundy finansowania, której celem będzie pozyskanie środków na sfinansowanie uruchomienia produkcji komercyjnej solarnego drzewa i skalowanie produkcji w ciągu kolejnych 36 miesięcy.

Jak czytamy na stronie Solar Botanic Trees, obecnie trwają rozmowy z kluczowymi partnerami łańcucha dostaw, obejmującymi produkcję, logistykę instalacji oraz wsparcie serwisu.

Pod koniec 2023 roku Solar Botanic Trees zamierza przedstawić wersję w pełni zintegrowaną z EMS oraz systemem szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. W 2025 roku planowana jest kolejna aktualizacja drzewa solarnego, zintegrowana z rozwiązaniami z zakresu energetyki wiatrowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.