Polska ma najwięcej instalatorów fotowoltaiki w Europie

Polska ma najwięcej instalatorów fotowoltaiki w Europie
SMA

Szybki rozwój segmentu prosumenckiego, który w ostatnim czasie miał miejsce na polskim rynku fotowoltaicznym, sprawił, że nasz kraj stał się europejskim liderem pod względem liczby etatów w firmach związanych z fotowoltaiką. Ostatnie spowolnienie w inwestycjach prosumenckich może jednak spowodować, że na koniec tego roku liczba pracowników polskich firm z sektora PV istotnie spadnie w porównaniu ze stanem z końca 2021 roku.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe (SPE) w najnowszym raporcie zakłada, że zatrudnienie w firmach związanych z fotowoltaiką w Unii Europejskiej w kolejnych latach będzie systematycznie rosło. W 2021 roku w sektorze pracowało około 367,3 tys. osób, na ten rok prognozowany jest wzrost o 14 proc. – do 419 tys. zatrudnionych, natomiast już w 2026 roku unijny rynek fotowoltaiczny ma tworzyć, według umiarkowanego scenariusza SPE, około 574 tys. etatów.

Dominują miejsca pracy związane z instalacją systemów fotowoltaicznych. Ten segment odpowiadał na koniec 2021 roku za 79 proc. etatów na unijnym rynku PV. Po 9 proc. przypadało na miejsca pracy związane z produkcją komponentów elektrowni fotowoltaicznych i utrzymaniem instalacji, a 3 proc. to zatrudnienie w obszarze rozbiórki i recyklingu systemów PV.

REKLAMA

Polska liderem

Najnowszy raport SPE potwierdza dominującą pozycję Polski pod względem liczby miejsc pracy tworzonych przez europejski rynek fotowoltaiczny. 

Wynika z niego, że na koniec zeszłego roku w Polsce w firmach związanych z fotowoltaiką pracowało w sumie około 113 tys. osób, co stanowiło niemal 1/4 całego zatrudnienia generowanego przez rynek fotowoltaiczny w całej Europie. 

SolarPower Europe podkreśla, że taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, po tym jak w ostatnich latach Polska weszła do europejskiej czołówki pod względem inwestycji w fotowoltaikę. W ostatnim roku w naszym kraju powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 3,8 GW, z czego większość to małe instalacje realizowane na dachach domów. To właśnie zajmujące się takimi instalacjami firmy z rynku fotowoltaicznego tworzą więcej miejsc pracy niż przedsiębiorstwa zaangażowane do obsługi dużych, naziemnych projektów PV.

Przede wszystkim fotowoltaika dachowa

REKLAMA

Autorzy raportu podkreślają dominujący udział zatrudnienia w firmach z segmentu dachowych instalacji w Polsce. Tworzyły one ponad 90 proc. wszystkich miejsc pracy na naszym rynku PV, podczas gdy w Niemczech i Holandii było to po około 77 proc

Dla porównania: w zdominowanej przez inwestycje w naziemne elektrownie fotowoltaiczne Hiszpanii, która jednak zaczyna się ostatnio coraz wyraźniej otwierać na fotowoltaikę prosumencką, udział zatrudnienia w firmach z segmentu dachowego wzrósł z 28 proc. w roku 2020 do 44 proc. w roku 2021.

Stowarzyszenie europejskiej branży solarnej podkreśla, że polski rynek fotowoltaiczny ma niższe koszty pracy niż sektor PV w Europie Zachodniej, a ponadto tworzy więcej pośrednich miejsc pracy związanych z instalacją systemów fotowoltaicznych.

To wpływa na większe zatrudnienie na rynku PV nie tylko w Polsce, ale także w takich krajach jak Grecja, która mimo jednego z najniższych poziomów inwestycji w Europie znalazła się w europejskiej czołówce pod względem liczby miejsc pracy w fotowoltaice (około 33,6 tys. etatów).

Mniej mocy, więcej zatrudnionych

Powyższe czynniki sprawiły, że na koniec zeszłego roku Polska wyprzedziła pod względem liczby miejsc pracy europejskiego lidera w inwestycjach fotowoltaicznych, czyli Niemcy, gdzie w 2021 roku zostały oddane do użytku systemy PV o mocy około 6 GW, czyli o 2,2 GW większej niż w Polsce. Za nami znalazł się także drugi największy rynek solarny w Europie pod względem inwestycji fotowoltaicznych zrealizowanych w zeszłym roku, czyli Hiszpania (4,8 GW).

Na koniec zeszłego roku firmy związane z fotowoltaiką w Niemczech tworzyły 86,8 tys. miejsc pracy, a w Hiszpanii w sektorze PV pracowało około 65,5 tys. osób.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Holandia (36,4 tys. pracowników), Grecja (33,6 tys.), Francja (33,2 tys.) i Włochy (24,2 tys.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.