BYD wyprodukuje moduły o sprawności 22,2 proc. w technologii TOPCon

BYD wyprodukuje moduły o sprawności 22,2 proc. w technologii TOPCon
BYD

Chiński producent BYD poinformował, że zamierza rozpocząć wytwarzanie nowej serii modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem coraz chętniej stosowanej przez przemysł PV technologii TOPCon. Najmocniejszy moduł ma posiadać moc 575 W i jedną z najwyższych sprawności na rynku.

Grupa BYD zajmująca się m.in. produkcją baterii, samochodów elektrycznych i modułów fotowoltaicznych poinformowała, że zamierza wprowadzić nowe produkty w zakresie paneli PV.

Najnowsza seria modułów BYD ma bazować na ogniwach wykonanych w technologii TOPCon (ang. Tunnel Oxide Passivated Contacts), która obok technologii HJT zyskuje coraz większą popularność, stopniowo wypierając najczęściej dotychczas stosowaną technologię ogniw PERC.

REKLAMA

Główną innowacją w TOPCon jest wytworzenie bardzo cienkiej warstwy tlenku krzemu (~1,5 nm) w procesie nanoszenia termicznego w reaktorze przy wykorzystaniu metody LPCVC. Obecność bardzo cienkiej warstwy SiO pozwala na swobodny przepływ elektronów za sprawą tzw. zjawiska tunelowania. Dzięki temu unika się strat związanych z tzw. rekombinacją nośników prądu.

Wspomniana warstwa SiO jest chroniona m.in. przed wysoką temperaturą stosowaną na dalszych etapach produkcji poprzez nałożenie odmiennej warstwy krzemu polikrystalicznego o grubości 250–300 nm tworzącej warstwę typu n.


Zmodernizowana fabryka

REKLAMA

BYD swoje nowe moduły fotowoltaiczne zamierza produkować w ponownie otwartej w kwietniu tego roku fabryce w Campinas w Sao Paulo w Brazylii, na zmodernizowanej linii produkcyjnej.

Nowe linie umożliwią również dostosowanie fabryki do produkcji wszystkich rozmiarów ogniw słonecznych dostępnych na rynku. Brazylijski zakład BYD ma obecnie roczną zdolność produkcyjną na poziomie 500 MW i produkuje panele o jednostkowej mocy od 450 do 670 W.

Na razie nie jest znana szczegółowa specyfikacja nowej serii modułów, które będzie produkować BYD. Wiadomo, że będą to moduły bifacjalne, najmocniejszy z nich będzie posiadać moc 575 W, jego sprawność wyniesie 22,2 proc., a współczynnik temperaturowy ma kształtować się na poziomie -0,32 proc./st. C.

Oferta BYD

Obecnie BYD ma w swojej ofercie m.in. moduł fotowoltaiczny z serii MLTK-36, który w najmocniejszym wydaniu ma moc 545 W. Jego wymiar wynosi 2278 x 1134 mm przy masie 29 kg. Moduł ma sprawność 21,1 proc., napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 50,02 V,  prąd zwarciowy (Isc) to 13,57 A oraz współczynnik temperaturowy mocy jest na poziomie -0,33 proc./st. C.

Gwarancja produktowa wynosi 15 lat, natomiast wydajnościowa 30 lat – po tym okresie moduł ma pracować przynajmniej z 82,5-proc. wydajnością początkową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.