Bruksela zgodziła się na wyższe stawki dla prosumentów w Niemczech

Bruksela zgodziła się na wyższe stawki dla prosumentów w Niemczech
Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w ramach regulacji mających wspierać rozwój energetyki odnawialnej w Niemczech. Wśród zatwierdzonych mechanizmów są zmiany istotne dla producentów energii z elektrowni fotowoltaicznych objętych systemem aukcyjnym, a także dla właścicieli domowych instalacji PV.

Urzędnicy Komisji Europejskiej uznali za zgodne z unijnymi zasadami pomocy publicznej trzy nowe mechanizmy wsparcia producentów energii odnawialnej, które zostały zapisane w znowelizowanej niemieckiej ustawie o energetyce odnawialnej. Ich beneficjentami powinni być przede wszystkim producenci energii z elektrowni fotowoltaicznych.

Zmienna premia gwarantowana

REKLAMA

Wśród mechanizmów, na których wdrożenie zgodziła się Bruksela, jest zmiana sposobu kalkulowania gwarantowanej premii wypłacanej – ponad ceny energii uzyskane na rynku – zwycięzcom aukcji przeznaczonych dla innowacyjnych projektów zakładających np. połączenie produkcji energii z PV z jej magazynowaniem.

Wcześniej zwycięzcy tego rodzaju aukcji mogli liczyć na stałą wysokość premii. Teraz premia będzie zmienna – jej wysokość zostanie uzależniona od cen energii na rynku i ma stanowić różnicę między cenami rynkowymi a przyjętymi kosztami produkcji energii dla danej technologii.


 

– Nowe mechanizmy uniemożliwią nadmierne wspieranie producentów w sytuacji wysokich cen energii i pomocą stabilizować sieć elektroenergetyczną m.in. poprzez zmaksymalizowanie wkładu małych, dachowych elektrowni solarnych – komentuje unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Dodatkowe aukcje

Drugi z elementów programu wsparcia notyfikowanego przez rząd w Berlinie zakłada organizację dwóch dodatkowych aukcji dla naziemnej i dachowej fotowoltaiki, które mają się odbyć jeszcze w tym roku.

REKLAMA

O ile dodatkowe aukcje powinny ucieszyć inwestorów szykujących większe elektrownie fotowoltaiczne, o tyle trzeci z mechanizmów zatwierdzonych przez Brukselę to duża zmiana dla niemieckiego rynku energetyki prosumenckiej.

Wyższe stawki za energię

Prosumenci uruchamiający domowe instalacje fotowoltaiczne w Niemczech dostaną znacznie wyższe gwarantowane stawki za energię niż dotychczas. Nowe taryfy obejmą instalacje zarejestrowane po 30 lipca 2022 roku.

Co ciekawe, nowe zasady rozliczeń powinny zachęcić prosumentów w Niemczech nie do poprawienia poziomu autokonsumpcji wytwarzanej energii, ale do zwiększenia liczby kilowatogodzin wprowadzanych do sieci.  

Więcej o nowych taryfach, jakie dostaną właściciele najmniejszych instalacji fotowoltaicznych za energię wprowadzaną do sieci, w artykule: Niemieccy prosumenci dostaną wyższe stawki za energię.

Zerowy VAT

Ostatnio niemiecki rząd zdecydował też o zmniejszeniu do zera podatku VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne na domach jednorodzinnych o mocy do 30 kW (lub do 15 kW na budynkach wielorodzinnych), co dodatkowo powinno zwiększyć zainteresowanie tego rodzaju inwestycjami, istotnie obniżając ich koszt. W dodatku od początku 2023 roku sprzedaż energii z tego rodzaju instalacji nie będzie już opodatkowana podatkiem dochodowym.

Powyższe zmiany w założeniu mają się przyczynić do znacznego wzrostu inwestycji w fotowoltaikę w Niemczech. Władze w Berlinie chcą zwiększyć zainstalowaną moc PV z obecnych około 60 GW do 215 GW na koniec obecnej dekady.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.