Fotowoltaika ratunkiem dla firm przed wysokimi cenami energii

Fotowoltaika ratunkiem dla firm przed wysokimi cenami energii
Soltec

Kryzys energetyczny, który wkrótce uderzy w odbiorców indywidualnych, na dobre dotarł do przedsiębiorców. Cena energii w taryfie C przekracza już 2 złote za kilowatogodzinę, co spędza sen z powiek właścicielom firm. Czy rozwiązaniem może być montaż instalacji PV?

Przedsiębiorcy ucierpieli jako pierwsi

Rząd szuka sposobów na złagodzenie dewastujących dla gospodarki skutków drożejącej energii. Najnowsza propozycja „zamrożenia” taryfy G dla odbiorców indywidualnych konsumujących mniej niż 2 GWh rocznie ulży małym gospodarstwom domowym, ale nie przedsiębiorcom.

REKLAMA

Od 1 września klienci biznesowi spółki Tauron za 1 kWh płacą już 2,18 złotych i jest to aż o 77 groszy więcej niż w lipcu. Jest to już siódma podwyżka od początku roku. Jeszcze dziewięć miesięcy temu za 1 kWh trzeba było zapłacić 37 groszy.

Operatorzy systemu dystrybucyjnego nie mają dużego pola manewru, ponieważ kupno energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze nigdy nie było tak kosztowne. W sierpniu 2021 roku średnia cena 1 MWh wynosiła 383 złote, rok później było to już 1390 złotych/MWh.

Źródło: tge.pl/dane-statystyczne

Z tego powodu nastroje właścicieli firm są najsłabsze od ponad dekady. Pomimo tego, kolejni przedsiębiorcy szukają sposobów, aby koszty utrzymania działalności gospodarczej nie pochłonęły większości ich przychodów.

– Jednym z rozwiązań powstrzymujących olbrzymi koszt energii elektrycznej, szczególnie dla małego i średniego biznesu, jest zwrócenie uwagi inwestycyjnej w stronę instalacji fotowoltaicznej, która gwarantuje stabilność ceny energii dla przedsiębiorstwa. Nawet jeżeli instalacja PV miałoby pokryć tylko w części zasilanie firmy, to i tak oznacza to poważne oszczędności dla przedsiębiorcy. W takim modelu zaopatrywania własnego biznesu w energię elektryczną dodatkowym elementem polepszającym ogólną rentowność inwestycji są magazyny energii elektrycznej, które zwiększą autokonsumpcję własnej energii PV w przypadku nadprodukcji. Mogą stanowić również ciekawy model uzyskiwania dodatkowych przychodów z arbitrażu cenowego, a nawet rynku mocy przy odpowiedniej skali magazynu energii – uważa Krzysztof Bukała, project manager ds. magazynów energii w Soltec.

Liczby przemawiają za fotowoltaiką

Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na inwestycje w instalacje PV. Pomimo obaw części komentatorów związanych z niedawną zmianą systemu rozliczania prosumentów, pozyskiwanie energii ze słońca wciąż pozostaje wyjątkowo atrakcyjnym sposobem na zredukowanie kosztów prowadzenia swojej firmy.

Dowodem podtrzymującym powyższą tezę jest symulacja produkcji z instalacji PV o mocy 40 kWp wykonana z użyciem programu PVSol. Do celów obliczeniowych przyjęto założenia, według których 80 modułów Trina Solar Vertex o mocy 500 W zostało zamontowanych pod kątem 15° na dachu płaskim o orientacji południowej. Energia elektryczna prądu stałego jest konwertowana na energię prądu przemiennego za pomocą falownika SofarSolar 36000TL.

REKLAMA

Instalacje biznesowe cechują się wysokim poziomem autokonsumpcji, dlatego w założeniach przyjęto, że produkcja z instalacji PV pokryje 54% zapotrzebowania na energię. Według obliczeń wspomniane komponenty rocznie wyprodukują 42 364 kWh. 21 637 kWh zostanie skonsumowana na bieżące potrzeby, pozostałe 20 728 kWh sprzedane do zakładu energetycznego.

Na stronie firmy Soltec każdy może skorzystać z bezpłatnego kalkulatora opłacalności PV. Jest to narzędzie, które pozwala na oszacowanie stopy zwrotu z inwestycji zarówno w instalacje dla odbiorców indywidualnych, jak i firm. Przy obecnych cenach komponentów PV koszt budowy wyżej wymienionej instalacji wyniósłby ok. 165 tysięcy złotych. Przy założeniu, że montaż zostanie przeprowadzony w firmie o rocznej konsumpcji 30 MWh, inwestor może liczyć na zwrot ze swojej instalacji po 5 latach od montażu.

Źródło: Kalkulator opłacalności Soltec

W założeniach obliczeniowych przyjęto, że cena energii elektrycznej dla firm będzie rosła średnio w tempie 7,1% rocznie. Z uwagi na obecną sytuację rynkową jest to bardzo ostrożne założenie.  Według prognoz do końca 2024 roku, podwyżki cen energii elektrycznej doprowadzą do przyspieszenia okresu zwrotu do 3,5-4 lat.

Instalacje biznesowe napędzają branżę PV

Na rodzące się zapotrzebowanie na fotowoltaiczne rozwiązania biznesowe jest już gotowa firma Soltec:

Nie tylko dostarczamy sprawdzone komponenty dla inwestycji o różnej skali, ale także posiadamy rozbudowany dział projektowy oraz dział magazynów energii. Nasze 16-letnie doświadczenie w branży PV sprawia, że jesteśmy w stanie przygotować projekt instalacji wraz z doborem niezbędnych zabezpieczeń zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Soltec doradza swoim klientom w doborze rozwiązań oraz oferuje przygotowanie dokumentacji niezbędnej w czasie formalnego przeprowadzenia procesu inwestycyjnego – komentuje Robert Kowalczyk, dyrektor techniczny w Soltec.

Wytwarzanie własnej energii elektrycznej zwiększa również poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorców, zwłaszcza w obliczu rosnących obaw przed potencjalnym kryzysem energetycznym. Dodatkową polisą ubezpieczeniową jest zakup własnych modułów baterii akumulatorowych, które wraz z falownikiem hybrydowym pozwalają ochronić firmę przed skutkami zaniku napięcia z sieci elektroenergetycznej.

Wbudowany system UPS przełączy się w tryb zasilania awaryjnego w przeciągu 10 milisekund. W tak krótkim czasie urządzenia elektryczne nie odnotują spadku napięcia i nie zaprzestaną swojej pracy, jeżeli nie w skali całej firmy, to przynajmniej w jej najistotniejszych działach czy pomieszczeniach. To szczególnie istotna zaleta zwłaszcza dla firm, dla których podobne sytuacje oznaczałyby znaczące straty finansowe – dodaje Krzysztof Bukała.

Bez wątpienia nadchodzące miesiące nie będą łatwe dla osób prowadzących działalność gospodarczą.  Jednak odpowiednie inwestycje i rozpoczęcie produkcji własnej energii elektrycznej zagwarantuje oszczędności, które z pewnością częściowo uchronią przedsiębiorców przed wzrostem cen energii.  

 

artykuł sponsorowany