Spółka z GPW zwiększa przychody z fotowoltaiki. Nawet 1000 EUR/MWh

Spółka z GPW zwiększa przychody z fotowoltaiki. Nawet 1000 EUR/MWh
Photon Energy

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych deweloper i operator farm fotowoltaicznych Photon Energy w sierpniu odnotował wysokie przychody. Na sprzedaży energii z niektórych elektrowni PV spółka zarabiała nawet ponad 1000 EUR/MWh.

Wysokie ceny energii elektrycznej w Europie sprzyjają biznesowi Photon Energy, który zaraportował wyraźny wzrost przychodów za kolejny miesiąc.

W sierpniu spółka notowana m.in. na warszawskiej giełdzie wyprodukowała ze swoich farm fotowoltaicznych w sumie 93,5 GWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 31,3 proc. roku do roku. Na wzrost produkcji wpłynęło uruchomienie kolejnych dwóch elektrowni PV, które powstały na Węgrzech i których łączna moc wynosi 2,8 MW.

REKLAMA

Jednocześnie w sierpniu przychody Photon Energy wzrosły po raz kolejny dzięki wysokim cenom energii na rynku hurtowym. Spółka podkreśla, że korzysta na tym, że ponad 80 proc. energii z jej farm fotowoltaicznych jest sprzedawane na giełdzie.

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku Photon Energy sprzedał energię za 27,25 mln EUR, podczas gdy w całym zeszłym roku jego przychody wyniosły 19,4 mln euro.


 

W sierpniu najwyższe ceny energii Photon Energy uzyskiwał ze swojego portfela farm fotowoltaicznych znajdujących się w Czechach. Na każdej megawatogodzinie sprzedanej energii spółka zarabiała tam około 1000 EUR.

Niższe przychody generowały słowackie farmy Photona (około 250-270 EUR/MWh), natomiast na sprzedaży energii na Węgrzech Photon zarabiał przeciętnie około 490 EUR/MWh (chociaż w przypadku pojedynczych projektów energia była sprzedawana za ok. 89 EUR/MWh).  

REKLAMA

Photon podał też przychody ze sprzedaży energii ze swoich trzech australijskich elektrowni PV, których łączna moc wynosi około 15 MW. W sierpniu wyniosły one, w zależności od projektu, od 98 EUR/MWh do 247 EUR/MWh w przypadku najmniejszego projektu o mocy 144 kW.

Refinansowanie czeskiego portfela

W sumie na koniec sierpnia Photon Energy posiadał w swoim portfelu elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 91,9 MW. Wkrótce deweloper powinien oddać do użytku kolejne instalacje. Trwają prace nad rozbudową portfela w Rumunii, gdzie obecnie powstaje siedem farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 28,3 MWp, które mają zostać podłączone do sieci jeszcze w tym roku.

Photon Energy właśnie poinformował o zawarciu z UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia a.s. umowy długoterminowego refinansowania elektrowni fotowoltaicznych w Czechach. Portfel podlegający refinansowaniu składa się z dziewięciu instalacji PV o łącznej mocy 14,6 MWp, które zostały przyłączone do sieci w latach 2009- 2010.

Łączna kwota finansowania w wysokości 28,1 mln EUR jest częściowo denominowana w EUR (9,7 mln EUR) i częściowo w koronach czeskich – 451 mln CZK (18,4 mln EUR). Umowa została zawarta na okres 7 lat i 3 miesięcy, do 31 grudnia 2029 r.

– Dzięki umowie zawartej z bankiem UniCredit ponownie zabezpieczyliśmy długoterminowe refinansowanie większości naszego czeskiego portfela. Zawarta umowa znacząco zwiększa naszą płynność finansową po spłacie obligacji EUR 2017/2022 i pozwala na finansowanie inwestycji w dalszy rozwój portfela własnych instalacji fotowoltaicznych – komentuje Clemens Wohlmuth, dyrektor finansowy Photon Energy Group.

Na swoich kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, do których Photon zalicza Rumunię, Węgry i Polskę, a także w Australii, deweloper rozwija portfel projektów o łącznej mocy niemal 900 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.