Na terenach pogórniczych powstanie gigantyczne centrum OZE

Na terenach pogórniczych powstanie gigantyczne centrum OZE
fot. LEAG

Niemiecka firma LEAG realizuje projekt o nazwie GigawattFactory w graniczącym z Polską regionie Łużyc. Do 2030 roku planuje stworzyć tam największy park odnawialnych źródeł energii w Niemczech, o łącznej mocy 7 GW.

Jak podaje LEAG, osiągnięcie założonej mocy odnawialnych źródeł energii na poziomie 7 GW pozwoliłoby na zaopatrzenie 4 mln niemieckich gospodarstw domowych w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Pod koniec września Thorsten Kramer, dyrektor generalny LEAG, przedstawił na Forum Energetycznym Niemiec Wschodnich w Lipsku szczegóły planowanych inwestycji.

REKLAMA

W ramach GigawattFactory na terenach pogórniczych należących do LEAG – drugiej co do wielkości firmy zajmującej się wydobyciem węgla brunatnego w Niemczech – powstaną elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe, z których nadwyżki energii mają być wykorzystywane m.in. do produkcji wodoru.

GigawattFactory łączy innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania, ekologicznego wodoru i przyszłościowych elektrowni oraz udostępnia przyjazną dla środowiska energię jako bezpieczną usługę – to zupełnie nowa jakość w dostawach energii. Dzięki temu staniemy się pionierem w bezpiecznej transformacji energetycznej – mówił Thorsten Kramer.

 

Niemcy są w trakcie najgorszego kryzysu energetycznego w swojej historii. Ceny gazu i energii elektrycznej wywierają ogromną presję na obywateli i firmy. Potrzebujemy bezpieczeństwa dostaw zrównoważonej, przystępnej cenowo energii, która jest niezależna od importu – GigawattFactory oferuje to wszystko – zapewnił dyrektor generalny LEAG.

REKLAMA

Obszary pokopalniane LEAG w Łużycach obejmują łącznie około 33 tys. hektarów. Jak podkreśla spółka, są one łatwe do zagospodarowania na potrzeby OZE ze względu na stosunkowo małą ingerencję w przyrodę i bezpośrednie otoczenie ludzi.

LEAG informuje, że planowane instalacje solarne i wiatrowe będzie można podłączyć bezpośrednio do niemieckiej sieci wysokiego napięcia.

Zielona energia na żądanie

Dyrektor generalny LEAG zaznacza, że GigawattFactory przyniesie ogromne korzyści gminom i firmom w regionie Łużyc.

Oferujemy nową jakość zielonej energii na żądanie: mobilność wykorzystującą zielony wodór, zielone ciepło z magazynów buforowych lub stabilne cenowo bezpośrednie dostawy energii elektrycznej – to będzie magnes dla nowych firm, desperacko poszukujących nowych lokalizacji z zieloną energią – mówił Thorsten Kramer.

Według założeń LEAG inwestycje stworzą nowe miejsca pracy i przyczynią się do przywrócenia stabilnych cen energii elektrycznej.

Inwestycje za 10 mld euro

LEAG szacuje, że koszt budowy GigawattFactory przekroczy 10 mld euro. Inwestycje o mocy 7 GW wymagają zgody rządu federalnego. Thorsten Kramer jest jednak przekonany, że Berlin da zielone światło.

– Od gmin, krajów związkowych Brandenburgii i Saksonii oraz od rządu federalnego płyną bardzo pozytywne sygnały – zapewnił dyrektor generalny LEAG.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.