Jaka instalacja fotowoltaiczna najlepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Jaka instalacja fotowoltaiczna najlepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy przekraczającej roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd jest pozbawiony uzasadnienia ekonomicznego. Stąd przyszli prosumenci zastanawiają się, jaka instalacja fotowoltaiczna najlepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym? Jaka moc paneli będzie optymalna?

Pytania są o tyle istotne, że to właśnie przewidywane zapotrzebowanie na energię jest kluczowym kryterium przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej. Na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę? Sprawdźmy.

 • Od czego zależy wielkość mocy paneli na dom?
 • Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?
 • Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
 • Czym są moduły PV?

Parametry wyboru paneli fotowoltaicznych 

REKLAMA

Podstawową funkcją instalacji fotowoltaicznej jest zapewnienie dostępu do energii elektrycznej na poziomie zaspokajającym popyt generowany przez prosumenta, a konkretniej – przez dane gospodarstwo domowe.

Tworzenie projektu na chybił trafił mija się z celem, ponieważ taka metoda stawiałaby pod znakiem zapytania sens ekonomiczny instalacji PV. Powinna ona nie tylko produkować energię, lecz także przynosić określone korzyści finansowe.

Zdaniem specjalistów montaż zbyt bogatej instalacji nie przyniesie spodziewanych efektów, a wręcz przeciwnie – okres zwrotu inwestycji znacząco się wydłuży.

Ważne jest, by panele pokrywały bieżące zapotrzebowanie z uwzględnieniem przyszłej rozbudowy gospodarstwa domowego. Nic ponadto.

Na zużycie energii elektrycznej w budynku wpływają między innymi:

 • sposób ogrzewania budynku;
 • liczba mieszkańców budynku;
 • klasa energetyczna urządzeń wykorzystywanych w domu;
 • liczba i moc odbiorników prądu.

Moc fotowoltaiki nabywanej na potrzeby gospodarstwa domowego można obliczyć samemu. W tym celu należy posłużyć się wzorem:

Poszczególne elementy wzoru oznaczają:

REKLAMA

 • Ek – ilość zużywanej rocznie energii (kWh);
 • a – udział bieżącej konsumpcji własnej wykazany w procentach;
 • b – udział ilości energii oddanej do sieci wykazany w procentach;
 • opust – do 10 kW 0,8 (ponad tą wartości zaczyna obowiązywać współczynnik wynoszący 0,7);
 • a+b = 100%;
 • uzysk – roczny wskaźnik produkcji energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację fotowoltaiczną (kWh).

Powyższa metoda jest na tyle skomplikowana, iż dobrze byłoby skorzystać z usług profesjonalisty. Większość firm zajmujących się fotowoltaiką stosuje metodę audytu przed przystąpieniem do realizacji inwestycji.

Jest to podejście bardzo profesjonalne i na to wypadałoby zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego partnera wykonawczego. W końcu nikt nie wie lepiej aniżeli specjaliści, jak działa instalacja fotowoltaiczna? 

Instalacja PV – jak działa?

Podstawowa instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli PV, inwertera, systemu mocowania oraz okablowania wraz z akcesoriami. Dodatkowo prosumenci chcący korzystać z własnej energii po zachodzie słońca zaopatrują się w magazyny energii.

Panele PV są zbiorem ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą szeregowo-równolegle. To właśnie tam zachodzą procesy wytwórcze, w trakcie których każde ogniwo jest w stanie wygenerować moc kilku watów.

Pozytywną funkcję w fotowoltaice pełnią optymalizatory. Sprawdzają się w sytuacjach awarii pojedynczego panela bądź okresowego braku emitowania promieni słonecznych np. na skutek zacienienia.

Ogniwa fotowoltaiczne po połączeniu tworzą moduły. Zwykle są one montowane na budynkach, rzadziej na gruncie. W ogniwach następuje przekształcenie energii słonecznej w prąd stały, po czym trafia ona do inwertera. Tam z kolei powstaje prąd zmienny. Inwerter (falownik) odpowiada za pracę całej instalacji fotowoltaiki, kontrolując działanie systemu.

Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy. Dokonuje on pomiaru dwukierunkowego przepływu prądu. Innymi słowy, sumuje energię wyprodukowaną oraz pobraną z sieci publicznej. Magazyn energii znacznie ogranicza pobieranie energii z zewnątrz, co wpływa na zwiększenie rentowności domowej instalacji PV.

Szacuje się, iż po 25 latach sprawność paneli fotowoltaicznych wyniesie nawet ponad 80% mocy pierwotnej. Trudno się zatem dziwić rosnącemu zainteresowaniu tą metodą pozyskiwania energii elektrycznej.

 

artykuł sponsorowany