Czym jest technologia HJT?

Czym jest technologia HJT?
Ponik Solar

Fotowoltaika doskonale sprawdziła się jako źródło taniej i niezależnej energii elektrycznej. Dlatego też firmy i laboratoria ciężko pracowały nad rozwinięciem tej technologii, by jeszcze bardziej zwiększyć możliwości poszczególnych paneli i w pełni wykorzystać możliwości przetwarzania promieni słonecznych na energię elektryczną. Kolejnym krokiem na ich drodze jest technologia HJT.

Zmiany w budowie paneli fotowoltaicznych

Do tej pory wykorzystywało się głównie ogniwa słoneczne wykonane z jednorodnego materiału. Były to panele monokrystaliczne. Nowe ogniwa słoneczne HJT posiadają połączenie monokrystalicznego krzemu oraz amorficznej, cienkiej warstwy krzemowej. Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów udało się stworzyć nową technologię, zwaną początkowo HIT, a po wprowadzeniu pewnych zmian – HJT.

REKLAMA

Amorficzny krzem posiada bardzo wysoką absorbcję światła, natomiast monokrystaliczna jego postać sprawdza się w wytwarzaniu energii elektrycznej. Połączenie zalet obu form krzemu pozwala osiągnąć nawet 24% wydajności każdego ogniwa. W praktyce przekłada się to na wzrost produkcji o 15%.

Zapobieganie negatywnym zjawiskom LID i PID

W przypadku tradycyjnych paneli słonecznych często dochodzi do dwóch niekorzystnych zjawisk. Pierwszym z nich jest LID. Ekspozycja na światło w czasie pierwszych godzin od uruchomienia powoduje spadek wydajności takich ogniw nawet o 3%. Jest to bardzo duża wartość.

Drugim, jeszcze groźniejszym efektem jest PID. Przy dużej różnicy potencjałów pomiędzy panelami fotowoltaicznymi monokrystalicznymi a uziemioną ramą modułu dochodzi do degradacji ogniw.

W przypadku nowych paneli fotowoltaiczny HJT oba te zjawiska nie zachodzą, co pozwala zachować pełną wydajność instalacji przez cały okres jej użytkowania.

Dwustronne panele fotowoltaiczne

Zastosowanie technologii HJT pozwoliło także na produkcję dwustronnych ogniw słonecznych, nazywanych Bifacial. Przetwarzają one na energię elektryczną nie tylko promienie słoneczne padające bezpośrednio na moduły, ale także światło odbite od ziemi i padające na panele od spodu.

Przy klasycznych ogniwach monokrystalicznych dwustronność paneli pozwalała na osiągnięcie tylko 60-70% współczynnika bifacjalności. Natomiast nowoczesne panele HJT osiągają wartość aż 92,7%.

REKLAMA

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ energia światła odbitego jest znacznie słabsza, więc sprawność drugiej strony modułów musi być bardzo wysoka, aby technologia Bifacial była opłacalna. Zastosowanie modułów dwustronnych będzie jednak ograniczone do sytuacji, gdy od ich spodu będzie także dostęp do światła. W przypadku instalacji bezpośrednio na dachu budynku stosowane będą nadal ogniwa jednostronne.

Czy ogniwa HJT to przyszłość fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne HJT osiągają sprawność pomiędzy 21, a nawet 25% według deklaracji producentów. Efektem stosowania tego rozwiązania będzie jednak aż 15% więcej energii elektrycznej w skali roku, przy niższym o niemal 10% koszcie budowy (szczególnie w przypadku dużych farm). Oznacza to, że oferta instalacji fotowoltaicznej HJT będzie znacznie korzystniejsza od klasycznych rozwiązań monokrystalicznych. Jednak prace nad nowymi typami ogniw słonecznych nadal trwają.

Czy uda się znaleźć jeszcze wydajniejsze rozwiązanie? Czas pokaże. Tymczasem jednak z pewnością inwestorzy wykorzystają szansę, jaką daje im nowa technologia HJT.

 

Jeśli interesują Cię panele fotowoltaiczne HJT zapraszamy do kontaktu:

Ponik Solar
Chojnicka 37
Starogard Gdański
+48 602 322 334
kontakt@poniksolar.pl
https://poniksolar.pl/
https://znshinepolska.pl/

Jesteśmy importerem paneli fotowoltaicznych firmy ZNSHINE SOLAR. Światowego lidera, którego panele słoneczne należą do jednych z najlepszych na świecie.

 

artykuł sponsorowany