Spółka z rynku PV poszuka funduszy w crowdinvestingu

Spółka z rynku PV poszuka funduszy w crowdinvestingu
Pixabay

Spółka akcyjna Naster planuje w przyszłym roku zadebiutować na rynku NewConnect. Krokiem w tym kierunku ma być kampania crowdinvestingowa promowana na platformie Crowdway. Naster chce pozyskać z niej ponad 2,6 mln zł.

Naster SA łączy sprzedaż energii i gazu ze sprzedażą fotowoltaiki i pomp ciepła dla klientów biznesowych, detalicznych oraz rolników. Dotychczas Naster miał pozyskać ponad 20 tys. klientów na terenie całej Polski.

Spółka planuje debiut na rynku NewConnect w połowie 2023 roku. W realizacji tych planów ma pomóc wsparcie inwestorów otrzymane w ramach crowdinvestingu. Zapisy na akcje Naster SA ruszyły w tym tygodniu. Kampania crowdinvestingowa prowadzona jest na platformie Crowdway.

REKLAMA

Strategia Naster SA zakłada długofalowe podejście do rynku odnawialnych źródeł energii. Już 5 lat temu podjęliśmy decyzję o wejściu na giełdę. Kierowaliśmy się długofalowym założeniem, że chcemy pozyskać finansowanie na rozwój farm i dostaw zielonej energii dla klientów biznesowych, a nie modą czy zwiększonym popytem na sprzedaż fotowoltaiki – mówi Maciej Sieracki, założyciel i CEO spółki Naster.


Założenia emisji

W ramach finansowania społecznościowego Naster chce zebrać 2,6 mln zł. Większość pozyskanej kwoty ma być przeznaczona na rozwój sprzedaży pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych w modelu EaaS (Energy-as-a-Service).

– W ciągu najbliższych 10 lat widoczny będzie wzrost rynku OZE i rozwój spółek, które zajmują się tą tematyką. Obecne chwilowe wyhamowanie stanowi dla Naster okazję do dynamicznego wzrostu, dlatego chcemy najpierw pozyskać finasowanie w crowdfundingu, a już w przyszłym roku wejść na New Connect – mówi Maciej Sieracki.

Energy-as-a-Service

W tym roku firma podpisała umowę z nieujawnionym z nazwy globalnym liderem rynku farm fotowoltaicznych w modelu abonamentowym (Energy as a Service).

REKLAMA

– Trzeba też pamiętać, że rdzennym biznesem Naster SA jest kontraktacja energii. Dzięki temu nie tylko lepiej rozumiemy rynek, ale także jesteśmy w stanie przetrwać różne zawirowania na rynku OZE. Zawsze najbardziej skupialiśmy się na kliencie biznesowym, więc spowolnienie na rynku stanowi dla nas szansę na rozwój wyjaśnia Sieracki.

Naster chce oferować dostawę odnawialnej energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych u klienta (Energy-as-a-Service). To pozwoli klientom biznesowym uzyskać niższe ceny energii elektrycznej bez inwestowania na początkowym etapie własnych środków.

Pozyskane z emisji akcji pieniądze spółka częściowo ma przeznaczyć na intensyfikację działań sprzedażowych w obszarze EaaS, zabezpieczenie stanów magazynowych i zakup komponentów do budowy instalacji.

Pompy ciepła na fali

Naster planuje także rozwijać sektor sprzedaży pomp ciepła. W swojej ofercie ma urządzenia różnych producentów (Buderus, Panasonic, LG, Bosch, Hyundai, FoxAir).

Środki pozyskane w ramach emisji mają być w części (800 tys. zł) przeznaczone na rozwój oddziałów zajmujących się w firmie pompami ciepła, zwiększenie stanów magazynowych i otwarcie salonów pomp ciepła w kolejnych województwach.

Z kolei 300 tys. zł z planowanej puli ma zasilić obszar fotowoltaiki. Oferta Naster obejmuje instalacje PV dla sektora małych i dużych przedsiębiorstw, a także duże instalacje fotowoltaiczne przeznaczone dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp

Jak podaje spółka, część pozyskanego z emisji kapitału w wysokości 900 tys. zł ma być przeznaczona na zakup i realizację testowego projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MWp.

Środki z kampanii zapewnić mają niezbędny wkład własny. Naster planuje podpisanie umów cPPA z małymi i średnimi firmami już współpracującymi ze spółką. Firma zakłada również realizację dalszych tego typu projektów w przyszłości.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.